statystyki

Wysokość zwracanej składki zależy od okresu ubezpieczenia

autor: Michał Culepa21.09.2015, 07:54; Aktualizacja: 21.09.2015, 10:17
Podatki

Gdy umowa ubezpieczenia wygasa przed terminem, zakład ubezpieczeń nie może uzależniać wysokości zwracanej składki od innych czynników niż określony w kodeksie cywilnym okres ubezpieczenia – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Gdy umowa ubezpieczenia wygasa przed terminem, zakład ubezpieczeń nie może uzależniać wysokości zwracanej składki od innych czynników niż określony w kodeksie cywilnym okres ubezpieczenia – orzekł Sąd Najwyższy.

Zgodnie z art. 813 par. 1 k.c. składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony. Tymczasem PZU w ogólnych warunkach wielu ubezpieczeń (m.in. AC, turystycznego, NNW, a także ubezpieczenia nieruchomości) i w samych umowach z klientami uzależnił wysokość zwracanej składki nie tylko od okresu ochrony, ale także od wysokości wykorzystanej sumy ubezpieczenia.

W tej sytuacji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 30 grudnia 2009 r. decyzję, w której uznał praktykę PZU za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, nakazał zaniechanie jej stosowania i nałożył karę pieniężną w kwocie ponad 9,8 mln zł.

Decyzję tę zaskarżył PZU i w sądzie I instancji uzyskał korzystne orzeczenie – sąd decyzję uchylił. Wyrok zmienił jednak sąd apelacyjny, który przywrócił moc decyzji UOKiK w przedmiocie uznania wspomnianych klauzul za niedozwolone, choć obniżył karę do niewiele ponad 1,6 mln zł.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane