statystyki

Koszty podatkowe: Premia za sukces obciąża budżet

autor: Patrycja Dudek29.05.2015, 07:21; Aktualizacja: 29.05.2015, 07:57
Naczelny Sąd Administracyjny nie wyjaśnił, czy całe wynagrodzenie pełnomocnika może być zaliczone do kosztów

Naczelny Sąd Administracyjny nie wyjaśnił, czy całe wynagrodzenie pełnomocnika może być zaliczone do kosztówźródło: ShutterStock

Dodatkowe wynagrodzenie dla radcy prawnego za wygraną w sporze z organami podatkowymi jest kosztem podatkowym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nie ma powodu, by odmawiać prawa do odliczenia tych wydatków indywidualnym przedsiębiorcom, skoro mogą je odliczać spółki i inne osoby prawne.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Produkował i sprzedawał betoniarki. W 2004 r. wszedł w spór z dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi. Sprawa ciągnęła się przez kilka lat. W tym czasie przedsiębiorca korzystał z usług profesjonalnego pełnomocnika. Obaj umówili się, że jeśli radca prawny wygra, to oprócz podstawowego wynagrodzenia dostanie jeszcze premię za sukces.

Spór z fiskusem toczył się właśnie o tę premię. Przedsiębiorca był przekonany, że odliczy od przychodu całe wynagrodzenie prawnika. Tłumaczył, że zatrudnił go po to, by obronić firmę przed nieuzasadnionymi roszczeniami fiskusa. Dzięki pełnomocnikowi udało mu się odzyskać podatek wraz z odsetkami – argumentował.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • księgowy(2015-05-30 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Tytuł bez sensu - nie obciąża budżetu, tylko pozwala na zaliczenie jej do kosztów uzyskania przychodu, a więc oznacza obciążenie (w najlepszym razie) tym kosztem podatnika w 81 % i budżetu w 19 %. Zaliczenie do kosztów nie oznacza oszczędności podatkowej w 100 %, a w 19 %.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane