Mały podatnik stosujący estoński CIT tylko w pierwszym roku może mieć jednego pracownika, w pozostałych latach musi zwiększyć zatrudnienie do co najmniej trzech osób – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która od 1 stycznia 2022 r. stosuje ryczałt od dochodów spółek, tzw. estoński CIT. Miała wówczas status podatnika, dlatego mogła zatrudniać jednego pracownika. Chciała się upewnić, że gdy utrzyma ten status w kolejnych latach, nie będzie musiała zwiększać zatrudnienia do trzech osób.

Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. Przypomniał, że co do zasady, aby korzystać z ryczałtu od dochodu spółek, podatnik powinien zatrudniać na podstawie umowy o pracę (w przeliczeniu na etaty w pełnym wymiarze czasu pracy) nie mniej niż trzech pracowników niebędących wspólnikami, co najmniej przez 300 dni roku podatkowego.

Wyjaśnił, że do minimalnego poziomu zatrudnienia wlicza się zarówno te osoby fizyczne, które podatnik zatrudniał przed przejściem na estoński CIT, jak i te, które zostały zatrudnione przez podatnika już w trakcie opodatkowania ryczałtem.

Przypomniał, że w przypadku spółki będącej małym podatnikiem w pierwszym roku opodatkowania ryczałtem warunek dotyczący zatrudnienia jest spełniony, jeżeli mały podatnik zatrudnia co najmniej jedną osobę.

– W kolejnych latach, tj. począwszy od drugiego roku opodatkowania ryczałtem, mały podatnik zobowiązany jest już w pełni spełniać warunek dotyczący zatrudnienia – wyjaśnił dyrektor KIS. Dotyczy to zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie innej umowy.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje zmiana, która doprecyzowała przepis dotyczący warunku minimalnego zatrudnienia na innej podstawie niż umowa o pracę. Zgodnie z nowym przepisem jest on spełniony, jeżeli estońska spółka jest płatnikiem w odniesieniu do przynajmniej jednego z obciążeń: PIT lub ZUS. Dzięki temu stosowanie względem osób zatrudnionych na podstawie innej umowy niż umowa o pracę zwolnienia z PIT (np. w odniesieniu do osób przed 26. rokiem życia) lub zwolnienia ze składek ZUS (np. w odniesieniu do studentów) nie naruszy wymogu minimalnego zatrudnienia co najmniej trzech takich osób. ©℗

Podstawa prawna

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.841.2022.2.AK