statystyki

Czy klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania może działać wstecz

autor: Marcin Bazylczuk20.04.2015, 09:49

Trwają prace legislacyjne, które mają ponownie wprowadzić do polskiego systemu podatkowego klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, i które wpisują się w zalecenia Komisji Europejskiej oraz działania OECD. Klauzula ma być instrumentem pozwalającym organom podatkowym na zwalczanie sztucznych konstrukcji prawnych umożliwiających unikanie zapłaty podatków.

W projektowanych przepisach została sformułowana legalna definicja unikania opodatkowania, jednak jest ona bardzo rozbudowana. Zawiera również wiele pojęć nieostrych, które w praktyce mogą powodować duże trudności interpretacyjne. Zgodnie z nowelizacją unikaniem opodatkowania jest zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie, nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną. Proponowane przepisy wyjaśniają, że przez konstrukcje prawne rozumie się jednostronne lub wielostronne czynności prawne lub wzajemnie powiązany zespół czynności prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z nowelizacją konstrukcja prawna będzie uważana za sztuczną, jeżeli będzie nadmiernie zawiła i nie będzie miała treści ekonomicznej oraz, mając na uwadze te kryteria, nie zostałaby zastosowana przez podmiot działający rozsądnie, zgodnie z prawem i kierujący się w swych wyborach celami gospodarczymi.

Ponadto projekt doprecyzowuje, że nadmierna zawiłość konstrukcji może się przejawiać m.in. przez dzielenie jednego zdarzenia lub łączenie różnych zdarzeń; realizację jej przez podmioty pośredniczące; występowanie w niej elementów prowadzących do uzyskania stanu identycznego przed jej zastosowaniem albo występowanie w konstrukcji elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących. Konstrukcja prawna nie będzie miała natomiast treści ekonomicznej, jeżeli będzie ukrywała prawdziwy cel i znaczenie zdarzenia gospodarczego; nie będzie prowadziła do realizacji żadnego zdarzenia gospodarczego albo będzie nieadekwatna lub zbędna do jego realizacji.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane