Beneficjenci z zerowej grupy pokrewieństwa, którzy otrzymują pieniądze z zagranicznej fundacji rodzinnej, mają również prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie dotyczyło podatniczki, która po śmierci ojca – założyciela zagranicznej fundacji rodzinnej, stanie się jej beneficjentką. Chodziło o fundację rodzinną w Lichtensteinie, do której fundator przekazał pieniądze i która zarządza nimi po to, aby w przyszłości przekazać je sukcesorom. Podatniczka chciała się upewnić, że gdy po śmierci ojca otrzyma te pieniądze, to skorzysta ze zwolnienia z podatku dla najbliższej rodziny przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Uważała, że przekazanie przez fundację zagraniczną składników majątku (rzeczy lub praw majątkowych, a w szczególności pieniędzy) dzieciom założyciela fundacji, czyli jego zstępnym, należy na gruncie polskiego prawa traktować tak jak nabycie rzeczy lub praw majątkowych tytułem zapisu zwykłego. Takie nabycie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a nie ustawy o PIT – uważała podatniczka.
Sądziła zarazem, że jako córka (osoba z zerowej grupy podatkowej) będzie zwolniona z podatku na podstawie art. 4a ustawy, jeżeli zgłosi to nabycie urzędowi skarbowemu (na formularzu SD-Z2) w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania pieniędzy.
Zaznaczyła, że fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej o charakterze kupieckim.
Na odpowiedź dyrektora KIS musiała jednak poczekać ponad cztery i pół roku. Początkowo odmówił on wydania interpretacji. Sądy obu instancji orzekły jednak, że fiskus nie miał podstaw prawnych do odmowy wydania interpretacji (sygn. akt III FSK 734/21).
W związku z tym dyrektor KIS wydał interpretację. Stwierdził, że stanowisko podatniczki jest prawidłowe. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2018.13.MJ