statystyki

Jak opodatkować dochód z odsprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych

autor: Tomasz Krywan16.02.2015, 07:53; Aktualizacja: 16.02.2015, 08:56
Osoba fizyczna chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Jak będą opodatkowane dochody osiągane z tego tytułu?

Osoba fizyczna chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Jak będą opodatkowane dochody osiągane z tego tytułu?źródło: ShutterStock

Osoba fizyczna chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług finansowych. W jej ramach zamierza m.in. kupować jednostki uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Jak będą opodatkowane dochody osiągane z tego tytułu?

Osoby fizyczne mogą osiągać przychody z różnych źródeł. Jednym z nich jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: ustawa o PIT). Jak jednocześnie stanowi art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, pozarolniczą działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT jest działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 ustawy o PIT.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane