Miejski ośrodek pomocy społecznej musi potrącać zaliczkę na podatek od kwoty wypłacanej opiekunkom na dojazd do podopiecznych, jeżeli nie są one pracownikami socjalnymi w rozumieniu odrębnych przepisów – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał MOPS, który zgodnie z ustawą o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.) zajmuje się m.in. świadczeniem usług opiekuńczych. W tym celu ośrodek zatrudnia opiekunki. Te często muszą dojeżdżać do podopiecznych do innych miejscowości. Nie są to podróże służbowe w rozumieniu art. 775 kodeksu pracy.
Pytanie MOPS dotyczyło opiekunek niebędących pracownikami socjalnymi w rozumieniu art. 116 ustawy o pomocy społecznej. MOPS nie ma środka transportu, którym mogłyby one dojeżdżać do podopiecznych. Korzystają więc z komunikacji miejskiej albo dojeżdżają własnymi samochodami, a MOPS zwraca im poniesione wydatki (w tym drugim przypadku do wysokości tzw. kilometrówki).
Ośrodek uważał, że zwrot kosztów nie jest dla opiekunek przychodem podatkowym, bo nie uzyskują one z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego.
Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że prawo pracy nie wymaga, aby pracodawca refundował wydatki poniesione na jazdy lokalne (co innego, gdy pracownik odbywa podróże służbowe). To oznacza, że zwrot kosztów jest w interesie pracownika, bo w przeciwnym razie podwładny musiałby ponieść ten wydatek z własnej kieszeni. Jest to zatem przychód – wyjaśnił dyrektor KIS.
Dodał, że co prawda ustawa o PIT przewiduje zwolnienie – w art. 21 ust. 1 pkt 23b – ale opiekunki z niego nie skorzystają, jeżeli nie są pracownikami socjalnymi.
Przepis ten mówi, że wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania własnego pojazdu w trakcie jazdy lokalnej, jeśli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania zwrotu tych kosztów wynika z przepisów innych ustaw.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że odrębnymi ustawami są tu: ustawa o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2064), ustawa o lasach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1275) i ustawa o pomocy społecznej.
Skoro opiekunki nie są pracownikami socjalnymi w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, to zwolnienie z PIT ich nie dotyczy – podsumował organ.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 25 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.626.2022.2. AC