Resort finansów opublikował na swojej stronie internetowej projekty nowych druków: PIT-37, PIT-28, PIT-28S, PIT-28/B i załącznika do nich PIT/O, a także CIT-8ST i CIT/A.
Resort finansów opublikował na swojej stronie internetowej projekty nowych druków: PIT-37, PIT-28, PIT-28S, PIT-28/B i załącznika do nich PIT/O, a także CIT-8ST i CIT/A.
Nowe formularze są dostosowywane do zmian wprowadzonych Polskim Ładem, tj. nowelizacją z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105 ze zm.) i korektą PŁ, czyli nowelizacją z 9 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1265).
Uwagi do nich można przesyłać na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl w sprawie PIT-37 do 27 lipca br., a pozostałych druków PIT do 29 lipca br.
Natomiast w przypadku druków CIT ministerstwo czeka na uwagi do 28 lipca pod adresem Konsultacje.WzoryCIT@mf.gov.pl.
Z druku PIT-37 usunięty zostanie wiersz zatytułowany „Składki na ubezpieczenie zdrowotne”. Od 1 stycznia 2022 r. nie można już bowiem odliczać składek zdrowotnych od podatku dochodowego.
Formularz ten zostanie także dostosowany do wprowadzonych od 1 stycznia nowych ulg zero PIT dla osób z zagranicy, seniorów niepobierających emerytury i rodziców z co najmniej czwórką dzieci.
Wzór będzie też uwzględniał zmianę polegającą na rozszerzeniu katalogu przychodów objętych ulgą zero PIT o zasiłki macierzyńskie. Zmiana w tym zakresie weszła w życie 1 lipca i obejmuje kwoty zasiłków macierzyńskich za cały 2022 r.
Modyfikacje nastąpią także w polach dotyczących pieniędzy z podatku przekazanych organizacjom pożytku publicznego. Zgodnie z czerwcową nowelizacją podatnicy będą mogli przekazywać na OPP nie 1 proc. swojego PIT, ale 1,5 proc.
Modyfikacje w PIT-28 wykluczą odliczanie od ryczałtu składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast pozwolą na odliczenia od przychodów 50 proc. zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Przypomnijmy, że od przyszłego roku druki PIT-28, PIT-28S, PIT-28/B mają być składane co do zasady od 15 lutego do 30 kwietnia, a nie jak dotychczas do końca lutego. Informacja ta zostanie również uwzględniona w tych formularzach.
Uwzględniono też wprowadzoną równolegle zmianę terminu płatności ryczałtu za grudzień lub za ostatni kwartał. Ryczałt za te okresy nie będzie już bowiem płatny w terminie złożenia zeznania, ale do 20 stycznia następnego roku. Z tym że na podstawie przepisu przejściowego (art. 30 ustawy nowelizującej z 9 czerwca br.) ryczałt za grudzień lub za ostatni kwartał 2022 r. będzie płatny w terminie do końca lutego 2023 r.
Kolejne modyfikacje mają związek ze zmianami stawek ryczałtu ewidencjonowanego. Przypomnijmy, że od 2022 r. stawka ryczałtu od przychodów informatyków, programistów i innych zawodów z branży IT wynosi 12 proc. (wcześniej było 15 proc.). Natomiast od przychodów lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz dla inżynierów spadła ona z 17 proc. na 14 proc.
Według 14-proc. stawki opodatkowane są też przychody ze świadczenia usług architektonicznych i inżynierskich (wcześniej 17 proc. lub 15 proc.).
Oprócz tego formularze PIT-28 i w PIT-28S zostały dostosowane do nowych ulg zero PIT i do zmiany polegającej na objęciu zwolnieniem z podatku również zasiłku macierzyńskiego.
Pozwolą także na rozliczenie ulgi z tytułu wydatków na nabycie terminala płatniczego oraz wydatków związanych z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu takiego terminala.
W załączniku do PIT/O zostaną dodane nowe tytuły odliczeń od dochodu (przychodu). Chodzi o możliwość odliczenia składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych (do 500 zł rocznie), ulgi na zabytki oraz wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji).
Ministerstwo Finansów opublikowało też projekt informacji o zakładach (oddziałach) podatnika, służących ustaleniu dochodów należnych samorządom z udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych – CIT-8ST i CIT/A. Będą miały zastosowanie do informacji składanych do 31 marca 2023 r. – według stanu na 31 grudnia 2022 r.
Przypomnijmy, że do tej pory podatnicy składali informację CIT-ST. Przesyłali jako załącznik do rocznego zeznania CIT-8 oraz dodatkowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek za pierwszy miesiąc lub kwartał roku podatkowego. Jednak z początkiem tego roku przepisy się zmieniły, wskutek nowelizacji z 14 października 2021 r. (Dz.U. poz. 1927). Obecnie informacja CIT-ST ma być składana tylko raz – do 31 marca.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama