Ujawnienie w księgach rachunkowych ujemnej wartości firmy nie ma wpływu na rozliczenia z tytułu podatku dochodowego – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wartość firmy to różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części a wartością godziwą przejętych aktywów netto (art. 33 ust. 4 ustawy o rachunkowości). Jeżeli cena nabycia jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto, to różnica stanowi ujemną wartość firmy.
Ustawa o rachunkowości wymaga zaliczenia ujemnej wartości firmy do rozliczeń międzyokresowych przychodów przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych aktywów, podlegających amortyzacji. Wynika to z art. 44b ust. 11. Słowem, ujemna wartość firmy jest rozliczana w czasie jako przychody przyszłych okresów, co ma z kolei wpływ na wynik finansowy tych okresów.
Tak też postąpiła spółka, która złożyła wniosek o interpretację. Chciała się upewnić, że choć ujemna wartość firmy będzie przychodem rachunkowym, to nie będzie nim dla celów podatku dochodowego. Uważała, że ujemna wartość firmy jest wyłącznie kategorią bilansową.
Dyrektor KIS to potwierdził. Zwrócił uwagę na to, że ujemna wartość firmy nie została wymieniona w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT jako zdarzenie skutkujące powstaniem przychodu. W szczególności czynność ta nie skutkuje otrzymaniem pieniędzy, środków pieniężnych ani nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych rzeczy, praw lub świadczeń – wyjaśnił organ.
Inaczej jest, gdy w związku z nabyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wystąpi dodatnia wartość firmy. Podlega ona amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, a przez to jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.105.2022.1.MKU