Do trzech lat więzienia grozi pracownikom Ministerstwa Finansów i Rządowego Centrum Legislacyjnego, którzy nie dopilnowali, aby przepisy wprowadzające opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych pojawiły się w Dzienniku Urzędowym we właściwym terminie.

6 listopada 2014 r. zostało wszczęte śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez pracowników MF i RCL - poinformował DGP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Wyjaśnił, że chodzi tu o brak właściwego nadzoru nad przebiegiem procesu legislacyjnego, przez co ustawa o CFC nie została opublikowana do końca września 2014 roku. To natomiast mogło skutkować późniejszym wejściem w życie nowych zasad, niż planowano.

Mowa tu o objęciu podatkiem dochodów pasywnych (np. z dywidend, odsetek) spółek tworzonych przez polskich podatników za granicą, które nie prowadzą rzeczywistej działalności gospodarczej. Ostatecznie jednak termin wejścia w życie został skorygowany.

Parlament w ekspresowym tempie uchwalił przepisy, które umożliwiają zastosowanie przepisów o CFC już od początku 2015 roku. Mimo to prokuratura wszczęła śledztwo. Jak wyjaśnił Przemysław Nowak toczy się ono w sprawie, a nie przeciwko osobie.

Funkcjonariuszom publicznym za niedopełnienie obowiązków, grozi zgodnie art. 231 kodeksu karnego, nawet do trzech lat więzienia.