6 listopada 2014 r. zostało wszczęte śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez pracowników MF i RCL - poinformował DGP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.
Wyjaśnił, że chodzi tu o brak właściwego nadzoru nad przebiegiem procesu legislacyjnego, przez co ustawa o CFC nie została opublikowana do końca września 2014 roku. To natomiast mogło skutkować późniejszym wejściem w życie nowych zasad, niż planowano.
Mowa tu o objęciu podatkiem dochodów pasywnych (np. z dywidend, odsetek) spółek tworzonych przez polskich podatników za granicą, które nie prowadzą rzeczywistej działalności gospodarczej. Ostatecznie jednak termin wejścia w życie został skorygowany.
Parlament w ekspresowym tempie uchwalił przepisy, które umożliwiają zastosowanie przepisów o CFC już od początku 2015 roku. Mimo to prokuratura wszczęła śledztwo. Jak wyjaśnił Przemysław Nowak toczy się ono w sprawie, a nie przeciwko osobie.
Funkcjonariuszom publicznym za niedopełnienie obowiązków, grozi zgodnie art. 231 kodeksu karnego, nawet do trzech lat więzienia.
Komentarze(3)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszen/w kom. potwierdza.
Odkryto tajne układy Luksemburga z firmami. KE zajmie się skandalem podatkowym
06.11.2014, 14:42; Aktualizacja: 06.11.2014, 14:48
Komisja Europejska zajmie się skandalem podatkowym w Europie. Chodzi o tajne układy między Wielkim Księstwem Luksemburg a ponad 300 międzynarodowymi firmami, umożliwiające unikanie podatków.
Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku. Dowiedz się więcej!
Z dochodzenia przeprowadzonego przez dziennikarzy z kilkudziesięciu krajów wynika, że urzędy podatkowe straciły miliardy euro dzięki wykorzystywaniu przez światowe koncerny elastycznego prawa podatkowego w Luksemburgu. Bruksela obecnie prowadzi postępowania w sprawie kilku firm, ale ostatnie doniesienia pokazują dużo większą skalę problemu. Sprawą ma się zająć nowa unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. „Rolą Komisji Europejskiej jest zapewnienie, że wszystkie takie kwestie są odpowiednio sprawdzone, a unijne zasady przestrzegane” - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.
Zobacz także:
Coca-Cola, Pepsi, IKEA, Amazon: koncerny oszczędzają miliardy na podatkach w Luksemburgu »
Skandal podatkowy jest wyjątkowo niewygodny dla obecnego szefa Komisji Jean-Claude'a Junckera, gdyż wszystkie uzgodnienia dotyczące ułatwień dla przedsiębiorstw miały zapaść w czasie, gdy był on premierem Luksemburga. „Komisja będzie wykonywać swoją pracę w tym zakresie, ale ja się wstrzymam od interwencji” - powiedział przewodniczący. Wśród firm, które miały skorzystać na układach z Luksemburgiem, są m.in. Pepsi, Ikea i Deutsche Bank.