Reklama
Chodzi o rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz.U. poz. 1759).
O jego podpisaniu przez ministra informowaliśmy już w artykule „Wreszcie ruszą e-paragony” (DGP nr 182/2021).
Przypomnijmy, że dotychczas e-paragony mogli wystawiać tylko przedsiębiorcy korzystający z wirtualnych kas online (na tablet, smartfon), a te mogą być na razie stosowane tylko w wybranych branżach (np. transportowej, gastronomicznej).
W odniesieniu do sprzętowych kas online dotychczasowe przepisy nakazywały drukowanie paragonu. Od 29 września br. nie ma już takiego obowiązku.
Zmiana oznacza, że do nowej funkcjonalności będzie można dostosować ok. 674 tys. kas sprzętowych online, które już działają na rynku, ale dotychczas nie miały odpowiedniej funkcjonalności do wystawiania i wysyłki e-paragonów. Teraz trzeba będzie jedynie poprosić producenta kasy, aby wgrał taką opcję. Nowa funkcjonalność będzie musiała wcześniej uzyskać homologację GUM.
Przypomnijmy, że e-paragonów w ogóle nie można wystawiać za pomocą starych kas, tj. z elektronicznym bądź papierowym zapisem kopii. Te pierwsze (z elektronicznym zapisem kopii) nadal mogą być produkowane, w odróżnieniu od drugich, czyli z papierowym zapisem kopii.
Wczoraj weszło w życie także rozporządzenie z 12 września 2021 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (Dz.U. poz. 1753).
Oba rozporządzenia z 12 września 2021 r. wypełniły lukę, która powstała 1 maja br., dzień po tym, jak przestały obowiązywać dotychczasowe przepisy w tym zakresie. Przez pięć miesięcy można więc było homologować jedynie kasy wirtualne. ©℗