statystyki

Zwolnienie edukacyjne niezgodne z unijną dyrektywą

autor: Patrycja Dudek18.09.2014, 07:15; Aktualizacja: 18.09.2014, 09:48
Mężczyzna uważał, że świadczone przez niego usługi są usługami kształcenia zawodowego i w związku z tym są zwolnione z VAT.

Mężczyzna uważał, że świadczone przez niego usługi są usługami kształcenia zawodowego i w związku z tym są zwolnione z VAT.źródło: ShutterStock

Prywatne podmioty, które świadczą usługi kształcenia i przekwalifikowania zawodowego, mogą korzystać z preferencji na tych samych zasadach, co placówki oświaty – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w ramach działalności gospodarczej świadczył usługi nauczania. Wykładał kryminologię, kryminalistykę, prawo karne i cywilne w zaocznej prywatnej szkole policealnej, która korzystała z dofinansowania ze środków publicznych. Jej uczniowie zdobywali m.in. tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia.

Mężczyzna uważał, że świadczone przez niego usługi są usługami kształcenia zawodowego i w związku z tym są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi był innego zdania. Uznał, że mężczyzna nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29, bo to nie on świadczy usługę kształcenia zawodowego, tylko szkoła. Zwolnienie nie przysługuje mu także na podstawie pkt 27 (bo obejmuje ono tylko nauczycieli) ani pkt 26 lit. a, bo to zwolnienie dotyczy wyłącznie jednostek objętych systemem oświaty.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane