Zdarza się, że usługi badań sprawozdań finansowych oferują nieuprawnione do tego podmioty – wynika z komunikatu Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Zdarza się, że usługi badań sprawozdań finansowych oferują nieuprawnione do tego podmioty – wynika z komunikatu Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
W związku z tym PANA zachęca firmy zlecające audyt, aby sprawdzały, czy usługodawca ma prawo do jego wykonywania. Sugeruje, by weryfikować, po pierwsze, czy osoba oferująca badanie sprawozdania jest biegłym rewidentem, a po drugie, czy wykonuje ona zawód. Można to sprawdzić w rejestrze prowadzonym elektronicznie przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów (organ samorządu biegłych rewidentów), na stronie www.pibr.org.pl. Jeżeli w tym wykazie pojawia się informacja o statusie: „niewykonujący zawodu”, to firma zlecająca audyt powinna zrezygnować z oferty.
Należy też pamiętać, że umowę o wykonanie takiej usługi zawiera się z firmą audytorską, a nie bezpośrednio z audytorem. Dlatego PANA przypomina, że biegły rewident może wykonywać zawód jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, jednak jego firma musi być wpisana na listę firm audytorskich.
Taką listę w formie cyfrowej można znaleźć na stronie: www.pana.gov.pl.
Firma audytorska może też być prowadzona w innej formie niż działalność gospodarcza spółki np. z o.o. czy spółdzielni.
„Usługa wykonana przez biegłego rewidenta o statusie „niewykonujący zawodu”, realizowana w imieniu podmiotu gospodarczego innego niż firma audytorska, nie stanowi, w myśl obowiązujących przepisów prawa, usługi badania sprawozdania finansowego” – podkreśla PANA w komunikacie.
Przypomnijmy, że za niedopełnienie obowiązku zbadania sprawozdania grożą poważne konsekwencje. Przykładowo kierownik jednostki (czyli członkowie zarządu spółki kapitałowej, wspólnicy spółki osobowej) może zostać ukarany grzywną bądź karą ograniczenia wolności (art. 79 pkt 1 ustawy o rachunkowości, t.j. Dz.U. 2021 r. poz. 217). Bez obowiązkowego audytu nie można też podjąć uchwały o podziale zysku. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto dokonane bez spełnienia tego warunku są nieważne z mocy prawa (art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama