Fiskus nie pobierze podatku od wygranych w Loterii Narodowego Programu Szczepień – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. Ma ono obowiązywać od 14 lipca 2021 r.

Bez tego rozporządzenia część zwycięskich zaszczepionych musiałaby odprowadzić daninę, bo niektóre nagrody będą miały sporą wartość. Będą to zarówno samochody, inne przedmioty (np. hulajnogi), jak i pieniądze, od 200 zł do 1 mln zł.
Obecnie wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych itp., jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 6a lit. a ustawy o PIT). Nagrody o wartości ponad tę kwotę są w całości opodatkowane 10-proc. zryczałtowanym PIT. Jeżeli wygrana nie jest pieniężna, podatnik musi przed jej wydaniem wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku dochodowego.
Loterię Narodowego Programu Szczepień realizuje Totalizator Sportowy, zgodnie z ustawą o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2094, ze zm.) na podstawie polecenia (decyzji) premiera.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru PIT od nagród otrzymanych w „Loterii Narodowego Programu Szczepień” – w konsultacjach