statystyki

Kiedy i jak można opóźnić zapłatę należnego podatku

autor: Przemysław Molik18.02.2014, 07:30; Aktualizacja: 18.02.2014, 08:34
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Złożenie odwołania od decyzji urzędu skarbowego lub kontroli skarbowej oznacza, że nie trzeba uiszczać wynikającej z niej daniny. Gdy organ odwoławczy utrzyma rozstrzygnięcie w mocy, staje się ono wykonalne i pieniądze należy przelać na konto fiskusa. Podatnik, który składa skargę do sądu, może go poprosić o wstrzymanie wykonania decyzji.

W sytuacji gdy rozliczenie podatnika budzi wątpliwości organów podatkowych (np. naczelnika urzędu skarbowego) lub skarbowych (np. dyrektora urzędu kontroli skarbowej), mogą one wszcząć postępowanie, a następnie wydać decyzję określającą kwotę podatku do zapłaty. Decyzja wydana przez organ pierwszej instancji jest nieostateczna: podatnik ma prawo w terminie 14 dni od jej otrzymania złożyć odwołanie. Jeśli rozstrzygnięcie dotyczyło podatku dochodowego czy od towarów i usług, odwołanie składa się do dyrektora izby skarbowej (za pośrednictwem US lub UKS), jeśli akcyzy – do dyrektora izby celnej (w tym wypadku bowiem w I instancji sprawą zajmował się naczelnik urzędu celnego). Z kolei jeśli decyzję dotyczącą podatku od nieruchomości wydał wójt, burmistrz lub prezydenta miasta, odwołanie rozpatrzy samorządowe kolegium odwoławcze (SKO).


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane