statystyki

Kiedy i jak można opóźnić zapłatę należnego podatku

autor: Przemysław Molik18.02.2014, 07:30; Aktualizacja: 18.02.2014, 08:34
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Złożenie odwołania od decyzji urzędu skarbowego lub kontroli skarbowej oznacza, że nie trzeba uiszczać wynikającej z niej daniny. Gdy organ odwoławczy utrzyma rozstrzygnięcie w mocy, staje się ono wykonalne i pieniądze należy przelać na konto fiskusa. Podatnik, który składa skargę do sądu, może go poprosić o wstrzymanie wykonania decyzji.

W sytuacji gdy rozliczenie podatnika budzi wątpliwości organów podatkowych (np. naczelnika urzędu skarbowego) lub skarbowych (np. dyrektora urzędu kontroli skarbowej), mogą one wszcząć postępowanie, a następnie wydać decyzję określającą kwotę podatku do zapłaty. Decyzja wydana przez organ pierwszej instancji jest nieostateczna: podatnik ma prawo w terminie 14 dni od jej otrzymania złożyć odwołanie. Jeśli rozstrzygnięcie dotyczyło podatku dochodowego czy od towarów i usług, odwołanie składa się do dyrektora izby skarbowej (za pośrednictwem US lub UKS), jeśli akcyzy – do dyrektora izby celnej (w tym wypadku bowiem w I instancji sprawą zajmował się naczelnik urzędu celnego). Z kolei jeśli decyzję dotyczącą podatku od nieruchomości wydał wójt, burmistrz lub prezydenta miasta, odwołanie rozpatrzy samorządowe kolegium odwoławcze (SKO).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane