Ordynacja podatkowa określa szczegółowo, kto i kiedy musi składać informacje podatkowe. Do sporządzenia i przekazania informacji na pisemne żądanie organu podatkowego są zobowiązane m.in. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Czy komornik przekaże dane podatnika
Wygrałem sprawę w sądzie o wypłatę zaległego wynagrodzenia. Komornik poinformował mnie, że poinformuje o wyegzekwowaniu pieniędzy urząd skarbowy. Czy komornik może ujawnić moje dane?
Tak
Komornicy sądowi to kolejne osoby zobowiązane do przekazywania informacji podatkowych. Obowiązek ten dotyczy m.in. informacji o wypłatach osobie fizycznej zaległego wynagrodzenia na podstawie orzeczenia sądowego lub ugody. Informacje o dokonanych w ciągu ubiegłego miesiąca wypłatach komornik przekazuje na piśmie w terminie do 15 dnia każdego miesiąca naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej.
Podstawa prawna
■ Par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia rodzajów i zakresu informacji przekazywanych organom podatkowym przez sądy, komorników sądowych i notariuszy oraz terminu, formy, z uwzględnieniem formy wypisu aktu i sposobu ich przekazywania (Dz.U. nr 156, poz. 1640).
Czy przedsiębiorca musi informować urząd
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Dostałem pismo z urzędu skarbowego, w którym zażądano ode mnie informacji na temat jednej z transakcji, jaką zawarłem z moim kontrahentem. Czy mam obowiązek spełnienia żądania fiskusa?
Tak
Zgodnie z przepisami do sporządzania i przekazywania informacji zobowiązane są nie tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ale także osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Podmioty te informacji o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę, udzielają na pisemne żądanie organu podatkowego. Jednak już bez wezwania zobowiązane są do sporządzenia i przekazania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, a także w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Z przepisów ustawy jasno wynika, że udzielenie określonych informacji nie zostało pozostawione do uznania podatnika. Na określonych podmiotach w określonych sytuacjach ciąży obowiązek przekazania takich danych. Dlatego organ podatkowy mógł wystąpić z takim żądaniem.
Podstawa prawna
■ Art. 82 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Czy likwidator musi wskazać, gdzie są księgi
Jestem likwidatorem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy to prawda, że ciążą na mnie obowiązki informacyjne względem urzędu skarbowego?
Tak
Ten obowiązek pozostaje w bezpośrednim związku z przepisem zobowiązującym podatników, którzy muszą prowadzić księgi podatkowe, do przechowywania ich i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Uzupełnieniem tej regulacji jest przepis nakładający na likwidatora obowiązek ujawnienia miejsca przechowywania ksiąg podatkowych. Zgodnie z jego treścią w razie likwidacji lub rozwiązania osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej podmiot dokonujący jej likwidacji lub rozwiązania zawiadamia pisemnie właściwy organ podatkowy o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem. Zawiadomienie musi nastąpić nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej.
Podstawa prawna
■ Art. 86 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Czy fiskus dowie się o rejestracji auta
Nie jestem pewien, czy organ rejestrujący samochody musi informować o zmianach, jakie zgłaszane są mu w związku ze zbyciem auta?
Tak
Organy rejestrujące pojazdy mają obowiązek, bez wezwania, nieodpłatnego sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji o zarejestrowanych pojazdach, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Informacje trafiają do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby nabywcy pojazdu, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zarejestrowano pojazd. Znajdą się w nich dane dotyczące imion i nazwisk lub nazwy (firmy) zbywcy i nabywcy, ich adresy zamieszkania lub siedziby oraz datę nabycia pojazdu. Organ rejestrujący wskaże także markę, typ i model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika.
Podstawa prawna
■ Par. 5 rozporządzenia ministra finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz.U. nr 240, poz. 2061 z późn. zm.).
Czy bank informuje o likwidacji konta
Miałem konto firmowe w jednym banku i przeniosłem je do innego banku. Zdziwiłem się, że informacja o tym ma trafić do ministerstwa. Czy bank ma prawo przekazać taką informację?
Tak
Nie tylko prawo, ale obowiązek. Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe obowiązane są do sporządzania i przekazywania ministrowi finansów comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Informacje w formie dokumentu elektronicznego banki przesyłają w terminie do siódmego dnia następnego miesiąca.
Podstawa prawna
■ Art. 82 par. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Czy trzeba podawać PESEL
Komornik, który wypłacił mi wyegzekwowane zaległe wynagrodzenie zasądzone przez sąd, zażądał danych dotyczących m.in. miejsca zamieszkania i PESEL. Czy miał do tego prawo?
Tak
Jest to związane z obowiązkiem informowania organu podatkowego o wypłatach z tytułu zaległego wynagrodzenia, jaki musi spełnić komornik. W informacja do urzędu skarbowego komornik musi podać imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL osoby, która otrzymała zaległe wynagrodzenie. W informacji komornik poda też kwotę wypłaconego zaległego wynagrodzenia, a także nazwę i adres siedziby lub imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL dłużnika, od którego wyegzekwowano wypłatę zaległego wynagrodzenia. A ponadto wysokość i rodzaj potrąceń dokonanych z zaległego wynagrodzenia.
Podstawa prawna
■ Par. 3 ust. 2 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia rodzajów i zakresu informacji przekazywanych organom podatkowym przez sądy, komorników sądowych i notariuszy oraz terminu, formy, z uwzględnieniem formy wypisu aktu i sposobu ich przekazywania (Dz.U. nr 156, poz. 1640).
Czy fiskus dowie się o nabycia spadku
Znajoma powiedziała mi, że sądy muszą przekazywać organom podatkowym informacje dotyczące ugód sądowych. Czy to prawda?
Tak
Sądy przekazują organowi podatkowemu informacje wynikające ze zdarzeń prawnych, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego. Są to m.in. odpisy postanowień (ugody sądowej) o podziale majątku wspólnego (art. 567 k.p.c.), o stwierdzeniu nabycia własności przez zasiedzenie (art. 610 par. 2 k.p.c.), o zniesieniu współwłasności (art. 622-625 k.p.c.), o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 669, 677, 681 i 690 par. 2 k.p.c.), o uchyleniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 678 k.p.c.), o zmianie postanowienia stwierdzającego nabycie spadku (art. 679 par. 1 k.p.c.), o dziale spadku (art. 688 k.p.c.), o przysądzeniu własności nieruchomości (art. 998 k.p.c.) i innych składników majątkowych, z których egzekucję prowadzi się według przepisów o egzekucji z nieruchomości. Informacje sąd przekazuje do organu właściwego według jego siedziby, w terminie do 15 każdego miesiąca.
Podstawa prawna
■ Par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia rodzajów i zakresu informacji przekazywanych organom podatkowym przez sądy, komorników sądowych i notariuszy oraz terminu, formy, z uwzględnieniem formy wypisu aktu i sposobu ich przekazywania (Dz.U. nr 156, poz. 1640).
Czy informacje nie łamią praw podatnika
Dowiedziałem się, że do urzędów skarbowych różne podmioty przekazują dane dotyczące mojej osoby. Czy nie narusza to moich praw?
Nie
Trzeba przypomnieć, że indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów objęte są tajemnicą skarbową. Zasady dotyczące tajemnicy skarbowej dotyczą też danych zawartych m.in. w informacjach podatkowych przekazywanych organom podatkowym przez podmioty inne niż podatnicy, płatnicy czy inkasenci.
Do przestrzegania tajemnicy skarbowej obowiązani są nie tylko pracownicy organów podatkowych. Obowiązek taki dotyczy wszystkich osób mających dostęp do danych objętych tajemnicą skarbową, w tym stażystów, praktykantów czy studentów. Zachowanie tajemnicy skarbowej obowiązuje również po ustaniu zatrudnienia, zakończeniu stażu lub praktyki, a za jej ujawnienie grozi odpowiedzialność karna.
Podstawa prawna
■ Art. 293 i 294 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Przygotowała Aleksandra Tarka
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama