statystyki

Jakie są podatkowe konsekwencje zakończenia działalności

autor: Magdalena Majkowska17.06.2013, 07:09; Aktualizacja: 18.06.2013, 12:44
Tomasz Balcerak doradca podatkowy w Rödl &; Partner

Tomasz Balcerak doradca podatkowy w Rödl &; Partnerźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy Prasowe

Likwidacja firmy prowadzonej przez osoby fizyczne – czy to w formie jednoosobowej działalności, czy w ramach spółki osobowej – wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności w organach rejestracyjnych oraz ZUS. Zamknięcie działalności oznacza też konieczność zakończenia spraw podatkowych. Obowiązki rozliczeniowe mogą wystąpić zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.

Dla byłych przedsiębiorców istotne jest, że w podatku dochodowym likwidacja działalności gospodarczej nie skutkuje obecnie obowiązkiem zapłaty podatku od remanentu likwidacyjnego. Warto przypomnieć, że taka danina występowała w przepisach do końca 2010 r. Dochód z likwidacji opodatkowany był zryczałtowanym 10-proc. PIT. Podatek należało uiścić w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) prowadzenia działalności. W związku z tym, że dochód z remanentu likwidacyjnego podlegał opodatkowaniu, nie trzeba było płacić podatku w przypadku późniejszej sprzedaży składników majątku pozostałych po likwidacji firmy. Obecnie opodatkowanie jest przesunięte właśnie do momentu ich zbycia.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane