Podejmując decyzję o zatrudnieniu biegłego rewidenta, spółka z udziałem Skarbu Państwa powinna się kierować nie tylko ceną. Takie zastrzeżenie znalazło się w Zasadach nadzoru właścicielskiego w brzmieniu z 28 stycznia 2013 r. Dokument ten tworzony jest przez Ministerstwo Skarbu i stanowi wyraz jego oczekiwań, jeśli chodzi o działania przedstawicieli MSP w firmach z udziałem państwa.
Tak jak do tej pory wytyczne wymagają, aby wybierana była taka oferta biegłego rewidenta, w przypadku której cena uwzględnia nakład jego pracy, pozycję na rynku usług audytorskich oraz znajomość branży, w której działa spółka. Katarzyna Kozłowska, rzecznik MSP, podkreśla, że dodatkowe zastrzeżenie ma zapewnić wybór firm audytorskich oferujących oprócz atrakcyjnej ceny także odpowiedni potencjał intelektualny i doświadczenie w wykonywaniu czynności rewizji finansowej. – Dlatego nie powinny być wybierane podmioty, które nie gwarantują należytego oraz rzetelnego wykonania badania – dodaje.
Andrzej S. Nartowski, prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów (PID), przyznaje, że często właśnie tak jest, że wybierany jest audytor, który przedstawia najlepsze warunki cenowe.
– Czasami niską cenę oferują firmy, które są nowe na rynku i nie mają nic innego do zaproponowania – twierdzi.
– Przy czym z niską ceną nie łączy się doświadczenie ani wiedza. Przyjęcie dodatkowej wskazówki, dotyczącej wyboru audytora, jest więc słuszne – komentuje.