Właściciele domów i mieszkań mogą przez ePUAP złożyć informację dotyczącą podatku od nieruchomości.
Zgodnie z procedurą określoną w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) osoby fizyczne muszą złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych np. przy kupnie lub sprzedaży mieszkania, zmianie metrażu domu. Podatnicy muszą formularz dostarczyć do urzędu gminy lub miasta. Mogą to zrobić na trzy sposoby: zanieść dokument osobiście, wysłać go tradycyjną pocztą lub przesłać przez internet za pomocą platformy ePUAP.
Podatnicy, którzy zdecydują się na przesłanie dokumentów przez ePUAP, muszą najpierw wejść na platformę, a następnie wpisać nazwę miejscowości, w której znajduje się nieruchomość. W ten sposób można sprawdzić, czy urząd przyjmuje informacje drogą internetową. Należy zapoznać się z opisem usługi.
Podatnik, który chce wysłać e-formularz, musi być zarejestrowany w systemie ePUAP, to znaczy musi posiadać skrzynkę kontaktową i być zalogowany. Następnie trzeba wybrać „edytuj dokument”, wypełnić formularz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych i kliknąć „spakuj zaznaczone”, czyli utworzyć e-paczkę.
Kolejny krok to podpis. W tym celu podatnik musi posiadać e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem lub posiadać zaufany profil ePUAP. E-podpis kosztuje ok. 200 – 300 zł. Natomiast aby uzyskać zaufany profil, należy udać się osobiście do urzędu i złożyć dokumenty.
Osoba, która posiada jedno z dwóch powyższych narzędzi do podpisu, po podpisaniu musi jeszcze tylko wysłać e-paczkę do właściwego urzędu gminy.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy podatnik, który kupił mieszkanie lub je sprzedał albo zmienił metraż domu, ma obowiązek złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od tego zdarzenia.

50 w tylu gminach i miastach można złożyć informację na podatek od nieruchomości za pomocą ePUAP