Ustalanie dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu powinno stanowić wyjątek od generalnej zasady ustalania dochodu na podstawie prowadzonych ksiąg. Tak opublikowane plany zmian w PIT argumentuje Ministerstwo Finansów.

– Wreszcie udało się przebić z taką propozycją – ocenia Jarosław Neneman, były wiceminister finansów, wykładowca na Uczelni Łazarskiego, Uniwersytecie Łódzkim i w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych.

Opodatkowanie dochodu

Podstawową zasadą opodatkowania powinna być powszechność. Oznacza to, że dochód, niezależnie od tego, gdzie osiągnięty, powinien być opodatkowany na podobnych zasadach.

– Preferencyjne opodatkowanie działów specjalnych produkcji rolnej to relikt minionej epoki i nijak nie ma się to do faktycznej dochodowości produkcji rolnej – uważa Jarosław Neneman.

Według niego pora najwyższa potraktować działalność rolną jak każdą inną działalność produkcyjną.

– Próg jest ustawiony na takiej wysokości, że w istocie dotyczył on będzie przedsiębiorców, a nie drobnych producentów – uspokaja Jarosław Neneman.

Również Tomasz Napierała, doradca podatkowy, partner w ABC Tax uważa, że w podatku dochodowym podstawą opodatkowania powinien być dochód. I to dochód rzeczywiście osiągnięty, a nie ustalany na podstawie norm szacunkowych.

– To w starożytnym Egipcie ustalano szacunkowo podatek – na podstawie tego, jak rozległe i częste były wylewy Nilu. Obecnie zasadą powinna być raczej rzetelna ewidencja – stwierdza Tomasz Napierała.