VAT 2011. Przedsiębiorcy mogą pobierać faktury ze stron internetowych dostawców. Ważne, aby dostęp do dokumentów był możliwy po zalogowaniu.
VAT 2011. Przedsiębiorcy mogą pobierać faktury ze stron internetowych dostawców. Ważne, aby dostęp do dokumentów był możliwy po zalogowaniu.
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady fakturowania elektronicznego przewidziane w rozporządzeniu ministra finansów z 17 grudnia 2010 r.
– Są one dużo bardziej korzystne dla podatników niż poprzednio obowiązujące, gdyż pozostawiają dowolność co do formy faktury elektronicznej pod warunkiem zachowania jej autentyczności i integralności treści – ocenia Janina Fornalik, doradca podatkowy w MDDP.
Z drugiej strony – jak zauważa nasza rozmówczyni – nowe przepisy są nieprecyzyjne i pozostawiają duże pole do interpretacji w zakresie uznania wymienionych warunków za spełnione, a tym samym uznania e-faktury za ważną i skutecznie wprowadzoną do obrotu gospodarczego, co wiąże się z określonymi konsekwencjami dla stron transakcji. W praktyce ciężar uzasadnienia spełnienia wymaganych warunków i ewentualne ryzyko podatkowe spoczywa na odbiorcy faktury – nabywcy towarów lub usług, który dokonuje odliczenia VAT naliczonego na podstawie e-faktury.
Wątpliwości takie występują m.in. w przypadku faktur elektronicznych pobieranych z internetu.
– Przepisy odnoszą się do przesyłania lub udostępniania e-faktur przez wystawcę – zauważa Janina Fornalik.
Ekspert dodaje, że dopuszczalna wydaje się procedura polegająca na pobieraniu e-faktur ze strony internetowej, podobnie jak możliwe jest pobieranie takiej faktury z systemu dostawcy. Oczywiście sama e-faktura musi spełniać wymogi dotyczące jej autentyczności i integralności.
– Najlepiej, aby była wystawiona w formacie niepodlegającym edytowaniu (np. plik PDF). Warto też zadbać o zapewnienie odpowiednich procedur potwierdzających spełnienie wymogów z rozporządzenia – radzi Janina Fornalik.
W szczególności dostęp do takiej e-faktury nabywca powinien uzyskać dopiero po zalogowaniu się (wpisaniu hasła). Problemem może być data otrzymania e-faktury przez nabywcę, która determinuje termin odliczenia VAT naliczonego. Podatnik-nabywca powinien również przechowywać e-faktury ściągnięte z internetu zgodnie z przepisami. Ponieważ przepisy nie są w tym zakresie precyzyjne, nie ma pewności, jak w praktyce do takiego przypadku podejdą organy podatkowe.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama