Wynagrodzenie za przymusowe umorzenie udziału w innej wysokości niż wartość rynkowa nie wywoła skutków podatkowych.
Spółki kapitałowe mogą umorzyć udziały bez zgody wspólnika. Uchwała zgromadzenia wspólników powinna określać wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników.
W praktyce jednak zdarza się, że ustalone przez uchwałę wspólników wynagrodzenie spełniające powyższy warunek co do minimalnej wartości będzie odbiegać od wartości rynkowej umarzanych udziałów.
W opinii Łukasza Wojtkowiaka, doradcy podatkowego z Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy, wynagrodzenie wspólnika z tytułu umorzenia udziału należy do przychodów z udziału w zyskach osób prawnych.
Dla spółki wypłata wynagrodzenia odbiegającego od wartości rynkowej nie spowoduje powstania przychodu. Taka operacja będzie równie neutralna podatkowo dla pozostałych wspólników.
Zdaniem Łukasza Wojtkowiaka wynagrodzenie za umorzenie udziałów niższe niż ich wartość rynkowa może ekonomicznie podnieść wartość pozostałych udziałów, jednak nie będzie bezpośrednio przychodem wspólnika. Konsekwencje podatkowe tej operacji będą widoczne dopiero przy sprzedaży udziałów, kiedy dany wspólnik, uzyskując wyższą cenę za udział, zapłaci wyższy podatek od dochodu.