Handlując w sieci, też musisz płacić podatki. Z bezkarnością e-handlarzy w całej Polsce walczy specjalna komórka w bydgoskiej izbie skarbowej. Wskazuje urzędom skarbowym, kogo należy skontrolować. A jej skuteczność jest imponująca.

Wystarczył prosty program komputerowy, by urzędnicy pracujący w referacie do spraw handlu internetowego przy Izbie Skarbowej w Bydgoszczy stali się prawdziwym postrachem internetowej szarej strefy.

Kiedy zaczynała działać 1 stycznia 2009 r., handlujący na Allegro – największym polskim portalu aukcyjnym – nie wierzyli, że ktoś jest w stanie sprawdzić, ile zarabiają i czy płacą podatki. Teraz już wiedzą: przed fiskusem nawet w sieci się nie ukryją. – Zdecydowana większość podmiotów, które stały się obiektem zainteresowania komórki do spraw handlu internetowego, nie działała uczciwie – mówi w rozmowie z „DGP” Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Urzędnicy skarbówki nie chcą zdradzić szczegółów, jednak eksperci uważają, że program jest oparty na algorytmie, który wyłapuje najbardziej aktywnych e-handlarzy. W ten sposób z ponad 11-milionowego morza sprzedawców różnej maści wyłuskuje tych, którzy nie są drobnymi dorobkiewiczami sprzedającymi używane ubranka, tylko prawdziwymi e-biznesmenami. – Podobne programy są wykorzystywane na całym świecie do kontrolowania internetu, nie tylko przez służby skarbowe, ale także policję czy wywiad gospodarczy – mówi Zbigniew Engiel, ekspert od bezpieczeństwa sieciowego z firmy Mediarecovery.

Metoda jest bardzo skuteczna, bo po skontrolowaniu wytypowanych 600 podatników okazało się, że blisko 550 nie płaciło podatków. Ich roczne obroty to aż 250 mln zł.

W ubiegłym roku obroty całego e-handlu wyniosły ponad 13 mld. Wartość szarej strefy jest szacowana na 300 mln zł.

Organy podatkowe coraz skuteczniej typują do kontroli podatników aktywnych w sieci. Urzędnicy u 9 na 10 skontrolowanych internautów wykazują nieprawidłowości. Eksperci: czynności fiskusa prowadzone zgodnie z prawem nie mogą budzić kontrowersji.

Izby i urzędy skarbowe dostosowują system kontroli do zmieniających się warunków, zwłaszcza do gwałtownego rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem internetu. W ten sposób zapobiegają skutkom uchylania się użytkowników sieci od opodatkowania. Prowadzone kontrole są coraz skuteczniejsze.