Ulga rodzinna przysługuje podatnikom wychowujących w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci, niezależnie od pozostawania rodziców w związku małżeńskim.

Podatnik, ojciec dziecka, chciałby skorzystać z ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie wie, czy przysługuje mu prawo do odliczenia w sytuacji, gdy on i matka dziecka nie są małżeństwem. Podatnik podkreśla, że dziecko nosi jego nazwisko, a cała rodzina zamieszkuje razem. W tej sytuacji nie ma przeszkód, aby podatnik skorzystał z ulgi na dziecko. Odliczenie od podatku przysługuje rodzicom niezależnie od pozostawania w związku małżeńskim.
Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, wyjaśnia, że podstawowym warunkiem, wynikającym z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), którego spełnienie umożliwia podatnikowi skorzystanie z ulgi, jest wychowywanie w roku podatkowym przez podatnika własnych lub przysposobionych dzieci.
- Z przepisu tego wynika zatem, że dokonanie odliczenia jest możliwe przez rodziców, którzy zamieszkują z dziećmi, nie jest natomiast istotne, czy rodzice ci pozostają w związku małżeńskim - podkreśla ekspert. Nasz rozmówca wskazuje, że kwota odliczenia dotyczy z reguły łącznie obojga rodziców, chyba że w stosunku do rodziców orzeczone zostały rozwód albo separacja.
- Ponieważ w stosunku do osób, które nie wstąpiły w związek małżeński, nie było możliwości orzeczenia rozwodu lub separacji, kwota odliczenia dotyczyć będzie zawsze obojga rodziców. Jednakże kwotę tę można będzie, zgodnie z decyzją obojga rodziców, odliczyć od podatku tylko jednego z rodziców lub od podatku obojga w proporcji przez nich określonej - wyjaśnia Marcin Sikora.
MAGDALENA MAJKOWSKA