Osoba samotnie wychowująca dzieci może preferencyjnie rozliczyć podatek dochodowy. Samotny ojciec lub matka, którzy mają nowych partnerów, nie rozliczą się z dzieckiem. Rodzic musi faktycznie sam wychowywać potomstwo, aby zaoszczędzić na podatku.
Osoba, która samotnie wychowuje dziecko, może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT. Będzie ona mogła obliczyć podatek w podwójnej wysokości od połowy swoich dochodów. Oszczędność polega m.in. na wykorzystaniu kwoty wolnej od podatku w podwójnej wysokości. Z takiej możliwości nie skorzystają jednak rodzice, którzy żyją w nieformalnych związkach. Resort finansów wyjaśniło nam, że przesłanką do zastosowania tego sposobu opodatkowania jest samotne wychowywanie dziecka, a nie cywilnoprawny status rodzica.
Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy weźmiemy pod uwagę jeden z ostatnich wyroków WSA w Gdańsku (sygn. akt II SA/Gd 643/09). Sprawa, którą zajmował się sąd, dotyczyła przyznania samotnej matce dodatku do zasiłku rodzinnego. Ojciec zmarł, a matka była w nowym związku małżeńskim. Sąd stwierdził, że taka osoba jest samotnym rodzicem, bo wychowuje dziecko bez drugiego z rodziców tego dziecka i może ubiegać się o dodatek do zasiłku.