Niezawinione ubytki towarów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona, stanowią koszty uzyskania przychodów.
Regulacje ustaw o podatkach dochodowych wyłączają z katalogu kosztów uzyskania przychodów straty powstałe w wyniku nieobjętych zwolnieniem z akcyzy ubytków wyrobów akcyzowych oraz akcyzę od tych ubytków. Zdaniem niektórych ekspertów podmioty sprzedające wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą, np. stacje benzynowe, są zobowiązane do uzyskiwania od naczelnika urzędu celnego stosownych norm ubytków wyrobów akcyzowych.
W przypadku nieuzyskania takiej normy podmiot traciłby prawo do zaliczenia niezawinionych ubytków do kosztów uzyskania przychodów.
– Z takim stanowiskiem nie można się jednak zgodzić – uważa Szymon Murawski, doradca podatkowy w DLA Piper.
Ekspert wyjaśnia, że na podstawie art. 2 pkt 20 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. nr 3, poz. 11) za ubytki wyrobów akcyzowych uważa się wszelkie straty: wyrobów akcyzowych, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych lub wyrobów tytoniowych oraz wszelkie straty napojów alkoholowych objętych zwolnieniem z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Normy ubytków wyrobów akcyzowych ustala naczelnik właściwego urzędu celnego. Ubytki wyrobów akcyzowych podlegają opodatkowaniu. Jednak, ubytki wyrobów akcyzowych mieszczące się w normach ubytków są zwolnione z akcyzy.
Zdaniem eksperta w stosunku do towarów (paliw, alkoholu, papierosów), od których zapłacono akcyzę, nie stosuje się przepisów o ubytkach wyrobów akcyzowych.
– Oznacza to, że nie ma podstaw, by wyłączać z kosztów uzyskania przychodów niezawinione ubytki towarów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona, nawet jeżeli podmiot nie posiada stosownych norm – argumentuje nasz rozmówca.
Ekspert zwraca uwagę, że potwierdzeniem tego stanowiska jest pismo ministra finansów z 16 lipca 2009 r. (nr AE1/065/16/KOC/09/BMI9 8373). Stwierdzono w nim, że towary znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie są przedmiotem ustalania norm dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych.
– Mimo że pismo to nie zostało wydane w trybie art. 14 Ordynacji podatkowej, podatnicy mogą się nim posiłkować w przypadku ewentualnego sporu – radzi Szymon Murawski.
Ważne!
Zwalnia się od akcyzy ubytki wyrobów akcyzowych do wysokości ustalonej dla danego podmiotu przez naczelnika urzędu celnego
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama