Wszyscy obcokrajowcy przyjeżdżający do Grecji powinni mieć ze sobą ważny paszport. Ponadto obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej muszą mieć dodatkowo wizę i pozwolenie na pracę. Jednak obywatele krajów Unii Europejskiej muszą otrzymać pozwolenie na pobyt, jeśli chcą pracować w Grecji dłużej niż trzy miesiące.
Jak wyjaśnia Roman Karłowicz, konsultant w dziale doradztwa podatkowego w PricewaterhouseCoopers, polski obywatel, który planuje przyjazd do Grecji w celach zawodowych, zaraz po przyjeździe powinien zarejestrować się w odpowiednim urzędzie skarbowym. Jeśli pracownik ten chciałby pozostać w polskim systemie świadczeń socjalnych, powinien uzyskać certyfikat E101 w polskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Rezydencja podatkowa
Dla celów podatkowych w Grecji przyjęto termin rezydencji, którą można uzyskać poprzez ciągłą obecność w miejscu zamieszkania (kryterium 183 dni) oraz przez intencję danej osoby fizycznej do traktowania danego miejsca zamieszkania jako centrum interesów osobistych i ekonomicznych. Osoba fizyczna, która jest rezydentem podatkowym w Grecji, podlega opodatkowaniu na dochodach generowanych na całym świecie. Dochód do opodatkowania obliczany jest przez zsumowanie różnego rodzaju źródeł przychodów (wyłączając oczywiście te dochody, które opodatkowane są u źródła). Należy przy tym pamiętać, że greckie prawo zezwala rezydentom na skorzystanie z ulg podatkowych.
- W greckiej legislaturze nie ma jasno sprecyzowanej definicji rezydencji. Dlatego też uzyskanie rezydencji musi być poparte odpowiednimi faktami (np. praca wykonywana na terytorium Grecji, wynajem lub kupno mieszkania, zamieszkanie z rodziną itd.) - radzi Roman Karłowicz.
W przypadku gdy pracownik, który jest polskim rezydentem podatkowym, zostanie również uznany za rezydenta podatkowego przez greckie władze skarbowe, powstały w konsekwencji konflikt rezydencji zostanie rozwiązany na bazie umowy zawartej pomiędzy Polską a Grecją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Ostateczna rezydencja zostanie wówczas ustalona w oparciu o następujące kryteria:
  •  stałe miejsce zamieszkania,
  •  ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych),
  •  przebywanie w danym kraju,
  •  obywatelstwo.
W przypadku gdy powyższe kryteria nie przyniosą rozstrzygnięcia, wtedy władze skarbowe Polski i Grecji powinny między sobą ustalić właściwą rezydencję danej osoby.
- Obywatel polski, który podejmie pracę na terytorium Grecji, będzie podlegać greckiemu podatkowi dochodowemu od całości swoich dochodów (jeżeli zostanie uznany za greckiego rezydenta podatkowego) bądź tylko od tej części swoich dochodów, które uzyskał na terenie Grecji - gdy będzie traktowany jako grecki nierezydent podatkowy - wyjaśnia Roman Karłowicz.
Rozliczenie nierezydentów
Nierezydenci podlegają w Grecji podatkowi dochodowemu tylko na dochodzie pochodzącym z greckich źródeł. Wszelkie zarobki, pensje i innego rodzaju wynagrodzenia otrzymane przez nierezydenta za pracę wykonywaną w Grecji są opodatkowane progresywnie (według stopy procentowej od 5 do 40 proc.). Ponadto nierezydenci są opodatkowani za pracę w Grecji bez względu na to, skąd była wytransferowana płatność lub czy ta płatność była przekazana do greckiej spółki.
- Nie jest za to opodatkowana ta część wynagrodzenia nierezydenta, która odpowiada wykonywanej pracy (lub prowadzonej działalności) poza terytorium Grecji (np. krótkie podróże służbowe) - wtedy stosuje się metodę alokacji dni przy kalkulacji podatku - przypomina Roman Karłowicz.
Nierezydenci w Grecji nie są uprawnieni do skorzystania z odpisów podatkowych - nie mogą odliczyć żadnej kwoty ani od podstawy opodatkowania, ani od samej kwoty podatku do zapłaty. Jedyny wyjątek stanowią tutaj nierezydenci, którzy są rezydentami w krajach UE, jednak pod warunkiem, że przynajmniej 90 proc. ich całego dochodu pochodzi ze źródeł greckich.
Opodatkowanie pensji
W skład ogólnego dochodu pracownika oddelegowanego do pracy w Grecji wchodzi pensja, świadczenia rzeczowe i pieniężne oraz późniejsze płatności związane z rozwiązaniem umowy.
Nierezydenci, którzy generują dochód ze źródeł położonych w Grecji, są opodatkowani 5-proc. stawką podatku, jeżeli ich dochód jest mniejszy niż 11 tys. euro. Zasada ta nie dotyczy jednak tych nierezydentów, którzy pochodzą z krajów Unii Europejskiej i ponad 90 proc. swych dochodów generują w Grecji.
Należałoby w tym miejscu również wspomnieć o tym, że greckie prawo podatkowe zezwala na zastosowanie odpowiednich zwolnień lub ulg od określonej części dochodu osób fizycznych (np. z tytułu posiadania na utrzymaniu dzieci, wydatki na leczenie, wydatki na edukację dzieci).
Jeżeli grecka spółka wypłaca pracownikowi pensję, to jest zobowiązana do odprowadzenia podatku (po wcześniejszym odliczeniu składek pracownika na ubezpieczenia społeczne).
W przypadku gdy polski pracownik uzyskuje pensję z Polski, wtedy sam musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Jednak nie musi tego robić, gdy dysponuje certyfikatem E101.
Złożenie zeznania
Osoby fizyczne pracujące w Grecji muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe we właściwym pod względem rezydencji urzędzie skarbowym.
- Wypada tu również wspomnieć o wspólnym zeznaniu podatkowym męża i żony. Otóż w Grecji istnieje obowiązek (poza nielicznymi wyjątkami) wspólnego rozliczenia się z podatków, przy czym dochód każdego z małżonków jest opodatkowany oddzielnie na bazie ich osobistych dochodów. Jeśli dzieci wykazują dochód do opodatkowania, to dodawany jest on zawsze do dochodu tego rodzica, który wykazuje wyższy dochód - dodaje nasz rozmówca.
Zasadniczo obowiązek złożenia zeznania rocznego w Grecji upływa 1 marca roku następującego po roku podatkowym, ale jeśli chodzi o dochody wypłacane w formie pensji lub poborów, to termin ten jest ustalony na 2 maja.
- Jako ciekawostkę można dodać, że ci podatnicy, którzy złożą greckie zeznanie roczne przez internet, w zamian za to otrzymają 1,5 proc. zniżki od kwoty podatku do zapłacenia (zniżka ta nie może jednak przekroczyć wartości 118 euro) - wyjaśnia Roman Karłowicz.
W przypadku gdy polski pracownik miałby wyjechać z Grecji przed końcem roku podatkowego (który podobnie jak w Polsce jest zbieżny z rokiem kalendarzowym), powinien on co do zasady złożyć roczne zeznanie podatkowe przed wyjazdem, a potem ustanowić swojego pełnomocnika, który powinien w jego imieniu zapłacić podatek.
JAK ROZLICZYĆ GRECKI DOCHÓD W POLSCE
Kwestią interesującą polskiego obywatela wracającego z oddelegowania z Grecji jest to, czy zapłaci on podwójny podatek. Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania takiemu obywatelowi podwójne opodatkowanie nie grozi, gdyż całość jego dochodów z Grecji, które musi jako polski rezydent zadeklarować w polskim zeznaniu rocznym, zostanie wyłączona z opodatkowania. Natomiast dochód grecki będzie miał wpływ tylko na ustalenie efektywnej stopy procentowej, według której zostanie skalkulowane zobowiązanie podatkowe do zapłaty w Polsce.
OPODATKOWANIE U ŹRÓDŁA
Nierezydenci greccy podlegają opodatkowaniu u źródła od różnego rodzaju dochodów mających swe źródło w Grecji, np. odsetki, tantiemy. Nie opodatkuje się u źródła wypłaty dywidend.
EWA MATYSZEWSKA
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 24 umowy sporządzonej w Atenach 20 listopada 1987 r. pomiędzy rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Republiki Greckiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 524).
ikona lupy />
Ile wynosi w Grecji podatek dochodowy / DGP