Jeżeli sąd administracyjny błędnie pouczył pełnomocnika skarżącego o skutkach nieuzupełnienia braków w skardze, to nie może odrzucić takiej skargi.

ORZECZENIE
Spór między spółką a organami podatkowymi zaczął się po tym, jak umorzyły one postępowanie w sprawie o stwierdzenie nadpłaty podatku. Jednak nie to ostatecznie stało się przedmiotem skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Spółka zaskarżyła decyzję o umorzeniu postępowania do sądu administracyjnego. Po złożeniu skargi wojewódzki sąd administracyjny wezwał jej pełnomocnika do uzupełniania jej braków. W piśmie sąd zażądał przedstawienia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie umocowania do reprezentacji spółki, uiszczenia wpisu stałego w wysokości 200 zł oraz nadesłania znaków opłaty skarbowej. Jednocześnie wskazano, że nieuzupełnienie braków w terminie spowoduje odrzucenie skargi.
Spółka w terminie opłaciła wpis i dostarczyła znaczki skarbowe, ale nie nadesłała odpisu z KRS. Z tego powodu WSA odrzucił jej skargę.
Spółka w skardze kasacyjnej na postanowienie o odrzuceniu skargi wskazała na błędne pouczenie o skutkach nieuzupełnienia braków wskazanych w piśmie WSA. Jak podkreślił jej pełnomocnik, sąd w pouczeniu wskazał art. 220 par. 3 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis odnosi się do skutków nieuiszczenia wpisu. Jak podkreślono w skardze kasacyjnej, z pouczenia wynikało więc, że tylko nieopłacenie wpisu spowoduje odrzucenie skargi. Spółka nie brała pod uwagę tego, że odrzucenie skargi spowoduje także niedostarczenie odpisu z KRS.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone postanowienie o odrzuceniu skargi. W swoim orzeczeniu potwierdził, że wezwanie do usunięcia braków skargi, które zostało doręczone pełnomocnikowi spółki, było nieprawidłowe. Owszem, sąd wskazał, że nieusunięcie braków (wszystkich) w terminie spowoduje odrzucenie skargi, ale powołał się tylko na art. 220 par. 3 ustawy ppsa. I jak słusznie podkreśla spółka, przepis ten odnosi się tylko do skutków nieuiszczenia wpisu sądowego.
Postanowienie jest prawomocne.
Sygn. akt IIFSK1209/06
SKUTKI NIEOPŁACENIA WPISU
Zgodnie z procedurą sądowoadministracyjną:
  • skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd,
  • pisma wnoszone przez adwokata lub radcę prawnego, które nie są należycie opłacone, pozostawia się bez rozpoznania albo odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie stałej.
ALEKSANDRA TARKA