Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Nasza firma zakupiła samochód kombi o wartości 7000 euro. Chcemy zaewidencjonować go w księgach rachunkowych jako środek trwały po przeliczeniu na złotówki. Jakie koszty powinniśmy wliczyć do wartości tego środka trwałego? Czy akcyza, szrotowe oraz ubezpieczenie auta podnosi wartość samochodu w księgach rachunkowych?
NATALIA DEMBEK
menedżer, dział audytu, Ernst & Young
Wartość początkową samochodu kombi, spełniającego kryteria zaliczenia go do środków trwałych, należy ustalić na podstawie art. 31 ust. 1 oraz art. 28 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Wartość początkowa stanowi cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego i jest powiększana o koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową. Natomiast zgodnie z definicją wynikającą z ustawy o rachunkowości cenę nabycia stanowi cena zakupu, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Podczas ustalania wartości początkowej samochodu kombi należy uwzględnić kwotę zapłaconą sprzedawcy, a także akcyzę, niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz koszty związane z dopuszczeniem samochodu do ruchu drogowego. Natomiast wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu (AC, OC, NW) nie są zaliczone do wartości początkowej środka trwałego, gdyż nie są związane z uznaniem samochodu za zdatny do używania, lecz z jego bieżącą eksploatacją. Wyjątkiem tutaj będzie koszt ubezpieczenia związany z transportem samochodu na teren kraju, który może stanowić część wartości początkowej.
W pytaniu pojawia się jeszcze zagadnienie związane z ustaleniem ceny zakupu w przypadku dokonania zakupu w walucie obcej. Przeliczenie waluty obcej na walutę polską z tytułu importu środków trwałych odbywa się według kursu waluty obcej z dokumentu odprawy celnej SAD. Ma tutaj zastosowanie art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze (inne niż sprzedaż lub kupno walut oraz zapłata należności lub zobowiązań) ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs. Jednocześnie różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania zwiększają lub zmniejszają wartość początkową środka trwałego.
(AP)
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 28 ust. 2 i 3, art. 30 ust. 2 pkt 2 oraz art. 31 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
GP
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.