Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
D prowadzona tylko w okresie letnim podlega takim samym zasadom rozliczeniowym, w tym podatkowym, jak biznes całoroczny.
/
DGP
Reklama
Reklama
Podatnicy, którzy planują rozpoczęcie działalności wakacyjnej, muszą ją zarejestrować, prowadzić ewidencję obrotów i odprowadzać należne podatki.
Początek maja to zazwyczaj okres prowadzenia działalności sezonowej przez podatników. Osoby, które noszą się z zamiarem otworzenia firmy typowo wakacyjnej, która ruszy np. w czerwcu, powinni wiedzieć, że działalność prowadzona tylko w okresie letnim podlega takim samym zasadom rozliczeniowym, w tym podatkowym, jak biznes całoroczny.
Rejestracja biznesu
Zakładanie wakacyjnej działalności gospodarczej należy zacząć od jej zarejestrowania w urzędzie miasta. Następnie po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej należy wystąpić do właściwego ze względu na adres zamieszkania urzędu statystycznego o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej - nadanie numeru statystycznego REGON. Numer REGON będzie potrzebny w kontaktach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Przyda się także przy zawieraniu umów z kontrahentami i rozliczeniach z nimi.
Przy zakładaniu działalności gospodarczej na własny rachunek należy pamiętać o obowiązku posiadania firmowego rachunku bankowego, za pośrednictwem którego dokonywane będą płatności, m.in. na rzecz urzędu skarbowego i ZUS.
Trzeba też pamiętać, że przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się do ZUS, do którego będzie odprowadzał należne składki.
W niektórych przypadkach konieczne będzie także uzyskanie zgody wojewódzkiego inspektora sanitarnego (sanepidu) na prowadzenie działalności w danym lokalu. Dotyczy to m.in. podjęcia działalności w zakresie prowadzenia: sklepu spożywczego, restauracji (wszelkich placówek gastronomicznych), gabinetu kosmetycznego itp.
Jeśli przedsiębiorca zatrudni pracownika lub pracowników, będzie musiał powiadomić o tym na piśmie właściwego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz liczbie pracowników.
Obowiązki wobec fiskusa
Rozpoczęcie działalności wakacyjnej oczywiście wiąże się także z koniecznością odwiedzenia urzędu skarbowego. Przedsiębiorca będzie musiał tam załatwić dwie sprawy. Po pierwsze, rejestracja i uzyskanie Numeru Identyfikacji Podatkowej. Po drugie, wybór formy opodatkowania.
Sprawę pierwszą załatwia się poprzez złożenie odpowiedniego zgłoszenia identyfikacyjnego. Zazwyczaj będzie to druk NIP-1.
Natomiast wybór formy opodatkowania będzie zależał głównie od charakteru prowadzonego biznesu. Przedsiębiorca będzie miał do wyboru: zasady ogólne, czyli skala podatkowa ze stawkami 19, 30 i 40 proc.; ryczałt od przychodów ewidencjonowanych; karta podatkowa; 19-proc. liniowy PIT. Przy niektórych rodzajach działąlności gospodarczej wystąpi konieczność rozliczania VAT.
PRZYKŁAD: KONTROLA FIRM SEZONOWYCH
Podatnik planuje prowadzić działalność gospodarczą od czerwca do końca września na Pomorzu. Będzie to jego pierwsza firma i obawia się, że może popełniać błędy, zwłaszcza przy rozliczeniach podatkowych. Czy fiskus sprawdza firmy działające sezonowo?
Organy podatkowe, w tym również urzędy kontroli skarbowej, bacznie sprawdzają podatników działających sezonowo. Głównym obszarem zainteresowania urzędników jest prawidłowe ewidencjonowanie obrotów, w tym prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy posiadanie kasy fiskalnej. Warto więc dbać o prowadzoną ewidencję, bo za jej brak grożą kary. Z danych pokontrolnych wynika, że urzędnicy najczęściej nakładają na przedsiębiorców mandaty. W 2008 roku maksymalna grzywna nałożona mandatem karnym wynosi 2252 zł.