Za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Wynika to z art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jednocześnie zwolniono z tego podatku wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Zwolnienie to przewidziane jest w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy zwrócić uwagę, że finansowanie przez pracodawcę szkolenia pracowników w związku z jego bieżącą działalnością, w którym udział służy do wykonywania przez nich pracy, nie może być uznany za przychód pracowników. Celem szkolenia jest wyłącznie realizacja interesów pracodawcy. Kwestia zwolnienia od podatku dochodowego powstaje, gdy szkolenie stanowi świadczenie na rzecz pracownika będące przychodem ze stosunku pracy, którym może być np. sfinansowanie pracownikowi kursu językowego niezwiązanego z bieżącą pracą.
Zdaniem organów podatkowych, zwolnieniem wynikającym ze wspomnianego art. 21 ustawy objęte są świadczenia stanowiące przychód w postaci szkolenia organizowanego w formach szkolnych, a w formach pozaszkolnych jedynie w przypadku, gdy podmiot przeprowadzający szkolenie posiada akredytację, o której mowa w przepisach ustawy o systemie oświaty. Podatnicy zaś stoją na stanowisku, że akredytacja ta nie wpływa na możliwość skorzystania z tego zwolnienia.
Wymóg posiadania akredytacji przez podmiot organizujący szkolenie w formie pozaszkolnej organy podatkowe wywodzą z treści rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Rozporządzenie to organy podatkowe traktują jako odrębne przepisy, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
dr JANUSZ MARCINIUK
doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicy