W Sejmie rozpoczęły się pracę mające doprowadzić do zmiany stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w Austrii.
Zmiana prawa
Na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji Finansów Publicznych i Spraw Zagranicznych odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Protokołu zmieniającego umowę zawartą między Polską i Austrią o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ustawa zakłada zastąpienie stosowanej obecnie metody proporcjonalnego odliczenie metodą wyłączenia z progresją. Nowa metoda będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych z tytułu świadczenia pracy. Wobec dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i przemienienia własności majątku obowiązująca metoda unikania podwójnego opodatkowania nie zmieni się. Będzie to nadal odliczenie proporcjonalne.
Zgodnie z obowiązującą umową, podpisaną 13 stycznia 2004 r., podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w Austrii unika się przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia. Polega ona na tym, że podatek zapłacony za granicą zaliczany jest na poczet podatku należnego w Polsce, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód zagraniczny pozostaje w stosunku do całości dochodów podatnika. Oznacza to, że podatnik musi dopłacić w Polsce różnicę między wysokością podatku do zapłacenia w kraju a podatkiem zapłaconym w Austrii. Problem ten likwiduje przyjęcie korzystniejszej metody wyłączenia z progresją. Polega ona na tym, że dochód osiągnięty z pracy zagranicznej jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Wpływa jedynie na ustalenie stawki podatkowej, według której podatnik jest zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów krajowych. Zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania na metodę wyłączenia z progresją umożliwiło podpisanie 4 lutego 2008 r. w Warszawie Protokołu o zmianie obowiązującej umowy łączącej Austrię i Polskę. Kolejnym etapem jest uzyskanie ustawowej zgody na ratyfikację protokołu.
Przyjęcie korzystniejszej dla podatników metody unikania podwójnego opodatkowania w zakresie dochodów z pracy świadczonej w Austrii obniży wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. Szacuje się, że wpływy z PIT zmniejszą się o ok. 5 mln zł.
Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt ustawy bez poprawek. Trafi ona teraz do drugiego czytania w Sejmie. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
23 proc. wynosi najniższa stawka PIT w Austrii