statystyki

TSUE: Zaniechanie inwestycji nie przekreśla prawa do odliczenia VAT

autor: Łukasz Zalewski16.11.2020, 07:45; Aktualizacja: 16.11.2020, 07:46
Z organem zgodził się sąd I instancji, ale sąd wyższej instancji również nabrał wątpliwości i skierował pytania do TSUE.

Z organem zgodził się sąd I instancji, ale sąd wyższej instancji również nabrał wątpliwości i skierował pytania do TSUE.źródło: ShutterStock

Spółka może odjąć podatek naliczony, nawet gdy ostatecznie wycofała się z planowanego przedsięwzięcia. Organy podatkowe nie są od tego, by oceniać powody tej decyzji – orzekł Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Oba wyroki trybunału, które zapadły w miniony czwartek, dotyczyły podobnego problemu – odliczenia VAT od poniesionych wydatków, gdy ostatecznie transakcja, której one dotyczyły, nie doszła do skutku.

Zaniechane inwestycje

W sprawie portugalskiej chodziło o spółkę Sonaecom, która planowała nabyć udziały w spółce świadczącej usługi telekomunikacyjne. W związku z tym zamówiła usługi doradcze dotyczące badania rynku. Ostatecznie jednak do transakcji nie doszło.

Portugalski fiskus uznał, że w takiej sytuacji firma nie może odliczyć VAT naliczonego w cenie usług doradczych, bo nie wykorzystała ich do czynności podlegających opodatkowaniu. Były one bowiem związane z zaniechaną inwestycją.

Tego samego zdania był sąd I instancji, lecz sąd kasacyjny nabrał co do tego wątpliwości i skierował pytania prejudycjalne do TSUE.

Z kolei w drugiej sprawie – rumuńskiej chodziło o spółkę ITH, która miała zrealizować dwie inwestycje budowlane. W tym celu kupiła zabudowane działki, na których planowała wybudować biurowiec i centrum handlowe. Gdy przystępowała do tej inwestycji, nie było jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego. Gdy został on uchwalony, okazało się, że planowana przez spółkę inwestycja nie może zostać zrealizowana.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane