statystyki

Część fast foodów może płacić niski VAT

autor: Mariusz Szulc16.11.2020, 07:41; Aktualizacja: 17.11.2020, 14:28
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Sąd I instancji uchylił decyzję fiskusa jedynie z powodów proceduralnych. Zgodził się z nim natomiast co do meritum.źródło: ShutterStock

Sprzedaż żywności „na wynos” należy uznać za dostawę z 5-proc. stawką podatku. Jeśli jednak klient usiądzie i zje posiłek przy stoliku, mamy do czynienia z usługą restauracyjną z 8-proc. podatkiem.

Takie wnioski płyną z najnowszej opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Jeana Richarda de la Toura. Opinia dotyczy sporu pomiędzy dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Katowicach a jednym z franczyzobiorców koncernu McDonald’s.

Nie jest wprawdzie wiążąca dla sędziów TSUE, ale w praktyce przy wydawaniu wyroków często kierują się oni opiniami swoich rzeczników.

Kłopotliwa interpretacja

Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zadał w czerwcu 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 1290/18).

Problem ma jednak dłuższą historię; powstał trzy lata wcześniej, po wydaniu przez ministra finansów interpretacji ogólnej z 24 czerwca 2016 r. (sygn. PT1.050.3.2016.156). Minister stwierdził wtedy, że do gotowych posiłków, przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji należy doliczać 8 proc. VAT, a nie 5 proc. Nie jest to bowiem sprzedaż „gotowych posiłków i dań” (ze stawką 5 proc.), tylko usługa gastronomiczna (zasadniczo 8 proc. VAT).

Usługa gastronomiczna jest też określana jako usługa restauracyjna i cateringowa w myśl art. 6 unijnego rozporządzenia wykonawczego nr 282/2011 z 15 marca 2011 r.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane