statystyki

Powszechny spis rolny to nie praca

autor: Patrycja Dudek09.11.2020, 17:00
rolnik, krowa, rolnictwo, hodowla, mleko

W świetle ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. wynagrodzenie przyznane członkom gminnego biura spisowego w postaci dodatku spisowego i nagrody spisowej nie jest przychodem ze stosunku pracyźródło: ShutterStock

Dodatki i nagrody dla urzędników przeprowadzających w 2020 r. spis rolny to przychody z działalności wykonywanej osobiście – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytał o to urząd jednej z gmin. Wskazał, że gminne biuro spisowe zostało powołane zarządzeniem burmistrza, który jest jednocześnie komisarzem spisowym. Pracownicy wykonują czynności spisowe zarówno w godzinach pracy, jak i po jej zakończeniu, ponieważ nie zostali zwolnieni z obowiązków wynikających z umowy o pracę. Pytanie dotyczyło tego, jak rozliczać należne im dodatki spisowe i nagrody, o których mowa w art. 23 ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1728).

Urząd gminy był zdania, że są to przychody ze stosunku pracy, bo osoby wykonujące prace spisowe są pracownikami urzędu i realizują zadania biura spisowego na polecenie komisarza spisowego, którym jest burmistrz.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane