statystyki

Czy przy zapłacie za towary w bitcoinach powstają różnice kursowe

autor: Tomasz Krywan11.11.2020, 09:00
BitCoin

BitCoinźródło: ShutterStock

Klientem naszego biura rachunkowego jest spółka z o.o., która sprzedaje towary za euro, lecz zapłatę od kontrahenta otrzymuje w bitcoinach. Następnie otrzymaną walutę wirtualną spółka sprzedaje na giełdzie w zamian za euro. Jak w tej sytuacji ustalać różnice kursowe? Czy zamiana bitcoinów na euro podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Obowiązkiem podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest ustalanie różnic kursowych (zob. art. 9b ustawy o CIT). Zasady, na jakich ustalane są u takich podatników różnice kursowe, wynikają z art. 15a ustawy o CIT – o ile podatnicy różnic kursowych nie określają na podstawie przepisów o rachunkowości (z treści pytania nie wynika, aby w przedstawionym stanie faktycznym miał miejsce taki przypadek).

Analiza treści art. 15a ustawy o CIT prowadzi do wniosku, że różnice kursowe dotyczyć mogą wyłącznie tradycyjnych walut. W szczególności przemawia za tym wielokrotnie odwoływanie się w przepisach do kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. W związku z tym uważam, że w przedstawionej sytuacji – zważywszy na to, że Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursów średnich walut wirtualnych – nie powstają różnice kursowe w związku ze sprzedażą towarów za euro i otrzymywania zapłaty w bitcoinach.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane