statystyki

KIDP namierzyła firmy doradztwa podatkowego bez uprawnień. Są wnioski do prokuratury

autor: Łukasz Zalewski22.10.2020, 07:31; Aktualizacja: 22.10.2020, 07:41
Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym, usługi doradcze może świadczyć osoba, która ma wykształcenie wyższe, jest niekarana, zdała państwowy egzamin (pisemny i ustny) oraz odbyła praktykę zawodową.

Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym, usługi doradcze może świadczyć osoba, która ma wykształcenie wyższe, jest niekarana, zdała państwowy egzamin (pisemny i ustny) oraz odbyła praktykę zawodową.źródło: ShutterStock

Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 firm w Polsce, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez uprawnień. Izba złożyła wczoraj 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa do prokuratury.

Kolejne kilkaset wniosków jest w przygotowaniu.

– Zgodnie z prawem, aby móc wykonywać usługi doradztwa podatkowego i reprezentować klientów przed urzędem skarbowym, należy mieć przewidziane przepisami uprawnienia. Doradztwo podatkowe bez uprawnień jest przestępstwem zagrożonym w Polsce grzywną do 50 tys. zł – tłumaczy prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Już wcześniej samorząd doradców wielokrotnie informował o przypadkach naruszeń ustawy o doradztwie podatkowym. Teraz zbadał skalę zjawiska i namierzył podmioty, które faktycznie świadczą usługi doradcze bez uprawnień.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane