statystyki

Kto skupuje wierzytelności od banków, płaci PCC

autor: Patrycja Dudek21.10.2020, 08:06; Aktualizacja: 21.10.2020, 08:06
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie znalazł jednak przesłanek do wyłączenia skupu wierzytelności z opodatkowania PCC.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie znalazł jednak przesłanek do wyłączenia skupu wierzytelności z opodatkowania PCC.źródło: ShutterStock

Podatek od czynności cywilnoprawnych powinien trafić do budżetu również wtedy, gdy wierzytelność jest związana z podstawową działalnością gospodarczą zbywcy ‒ wynika z dwóch wyroków WSA w Warszawie.

Wątpliwości w tej sprawie miała firma, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się skupem wierzytelności i odzyskiwaniem ich na własny rachunek. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że skupuje zarówno wierzytelności należące bezpośrednio do zbywców, jak i te, które zostały przez nich kupione od innych podmiotów.

Pytanie skierowane do fiskusa dotyczyło wyłącznie tych pierwszych. Spółka wyjaśniła, że kupuje je od banków i instytucji pożyczkowych. Są to więc wierzytelności związane bezpośrednio z prowadzoną przez te podmioty podstawową działalnością (udzielanie kredytów i pożyczek).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane