statystyki

Inwentaryzacja w czasie pandemii to nie lada wyzwanie [WYWIAD]

autor: Agnieszka Pokojska12.10.2020, 10:20; Aktualizacja: 12.10.2020, 10:21
Wiele procedur biegłego rewidenta opiera się na analizie dokumentów. Obecnie bardzo dużo dokumentów ma postać cyfrową, w przypadku wielu jednostek może to być nawet ich większość. Do wykonania takich procedur nie jest niezbędna fizyczna obecność w badanej jednostce. Przy czym oczywiście należy pamiętać o ryzyku związanym z manipulowaniem takimi dokumentami.

Wiele procedur biegłego rewidenta opiera się na analizie dokumentów. Obecnie bardzo dużo dokumentów ma postać cyfrową, w przypadku wielu jednostek może to być nawet ich większość. Do wykonania takich procedur nie jest niezbędna fizyczna obecność w badanej jednostce. Przy czym oczywiście należy pamiętać o ryzyku związanym z manipulowaniem takimi dokumentami.źródło: ShutterStock

- Wirtualne uczestnictwo biegłego rewidenta w spisie z natury może być bardzo ryzykowne, szczególnie w nowych podmiotach, z którymi audytor dopiero zaczął współpracę - mówi Jarosław Dac, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Pandemia wpłynie na tegoroczną inwentaryzację?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w czasie różnego rodzaju kryzysów wzrasta ryzyko oszustw. Tak jest również w czasie pandemii, kiedy sytuacja wielu firm znacznie się pogorszyła. To tworzy presję, żeby w sprawozdaniu pokazać lepszy obraz działalności, niż jest on w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest właściwe przeprowadzenie inwentaryzacji i odpowiednia kontrola biegłego rewidenta nad nią. Inna sprawa to ryzyko zachorowania podczas np. przeprowadzania spisu z natury.

Zacznijmy właśnie od tego aspektu, tj. inwentaryzacji zapasów, która wymaga fizycznej obecności pracowników. Czy w tym przypadku należałoby zmienić dotychczasowe procedury?

Nowym czynnikiem, który biegły rewident musi uwzględnić, to ryzyko zarażenia członków zespołu audytowego. Jak duże jest to ryzyko i jaki może mieć wpływ na proces obserwacji inwentaryzacji, zależy zarówno od bieżącej sytuacji epidemicznej na danym terenie czy w badanej jednostce, jak i od charakteru zapasów. Z pewnością na sposób przeprowadzania procedury inwentaryzacyjnych w czasie epidemii wpłynie to, gdzie zapasy są przechowywane: czy jest to teren na zewnątrz czy małe pomieszczenia, gdzie ryzyko zarażenia wzrasta.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane