statystyki

Biuro rachunkowe, przejmując klienta w trakcie roku, musi zadbać o umowę i przejrzeć dokładnie dokumentację

autor: Dr Katarzyna Trzpioła11.10.2020, 16:00
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Wyzwaniem jest oczywiście przeniesienie danych za minione już miesiące obecnego roku, lecz te kwestie można usprawnić, korzystając z odpowiednich narzędzi informatycznych.źródło: ShutterStock

Przyzwyczailiśmy się, iż zmiana biura rachunkowego prowadzącego księgi rachunkowe następuje zwykle z początkiem roku obrotowego. Wówczas dotychczasowe biuro przygotowuje jeszcze sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy, a nowe rozpoczyna prowadzenie ksiąg z czystą kartą od nowego roku. Jednak coraz więcej klientów podejmuje decyzje związane ze zmianą biura prowadzącego księgi rachunkowe w ciągu roku. Czasem jest to podyktowane niezadowoleniem z dotychczasowego usługodawcy, a czasem zmianą skali działalności firmy, w efekcie dotychczasowe biuro nie chce albo nie może świadczyć usług, których oczekuje klient.

TEMAT: Klient zmienia biuro

PROBLEM: O czym musi pamiętać nowa księgowa

Czy decyzja o zmianie firmy prowadzącej księgi jest rozsądna w ciągu roku – okazuje się że tak. Jest to jednak rozwiązanie, które niesie wiele wyzwań dla obu stron, lecz na pewno jest korzystne dla klienta, który ma zapewnioną ciągłość między starym a nowym rokiem obrotowym. Nowe biuro rachunkowe przecież ma wtedy więcej czasu, aby wyjaśnić wątpliwości i rozbieżności dotyczące starego roku oraz ustawić system księgowań na kolejny rok. Jeśli zmiana następuje na przykład od października, to nowe biuro rachunkowe, prowadząc księgi za trzy miesiące roku, zdąży poznać w wystarczającym stopniu specyfikę działalności klienta, aby rzetelnie przygotować sprawozdanie finansowe za 2020 r. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, by zmiany biura dokonać po zamknięciu okresu rozliczeniowego i złożeniu deklaracji. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia umowy poprzedniemu partnerowi, który w przypadku usług księgowych często jest dłuższy niż jeden miesiąc.

Bazy danych

Wyzwaniem jest oczywiście przeniesienie danych za minione już miesiące obecnego roku, lecz te kwestie można usprawnić, korzystając z odpowiednich narzędzi informatycznych.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane