Biuro rachunkowe: Poradnia prawa pracy

autor: Leszek Jaworski05.10.2020, 14:01; Aktualizacja: 05.10.2020, 15:01
Skutkiem przerwania urlopu jest obowiązek pracodawcy udzielenia niewykorzystanej części w innym terminie

Skutkiem przerwania urlopu jest obowiązek pracodawcy udzielenia niewykorzystanej części w innym terminieźródło: ShutterStock

  • Czy można doręczyć wypowiedzenie SMS-em
  • Kiedy można skierować pracownika na test na obecność COVID-19
  • Jak postąpić, gdy kwarantanna przerywa czas wypoczynku pracownika

Spółka, którą obsługuje nasze biuro, planuje rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem za wypowiedzeniem. Osoba ta, tak jak cała załoga, wykonuje zadania zdalnie, więc nie jest możliwe wręczenie jej wypowiedzenia osobiście. Prawdopodobnie nie odbierze ona też przesyłki, która będzie awizowana. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie można skutecznie doręczyć np. e-mailem lub SMS-em?

Co do zasady, zgodnie z art. 30 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia złożone przez każdą ze stron (zarówno pracodawcę, jak i pracownika) powinno nastąpić na piśmie. Przy czym w myśl art. 78 ustawy z 23 kwietnia 1963 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.) do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. W praktyce wypowiedzenie wręcza się za poświadczeniem odbioru pracownikowi bezpośrednio w firmie. W opisanej sytuacji jest to niemożliwe, gdyż pracownicy wykonują obowiązki zdalnie. Oświadczenie może więc zostać doręczone adresatowi listem poleconym. Zostaje ono uznane za prawidłowo doręczone w momencie odbioru przez niego przesyłki lub inną osobę do tego upoważnioną, np. domownika. Natomiast gdyby pracownik uchylał się od odbioru przesyłki poleconej, uznaje się, że została ona doręczona po jej drugim awizowaniu przez pocztę. Tak więc zaniechanie odbioru korespondencji nie wyłącza skuteczności wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę.

Inną formą doręczenia wypowiedzenia jest wysłanie go drogą elektroniczną. W tym przypadku dla zachowania wymogu formy pisemnej konieczne jest opatrzenie tego dokumentu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (art. 78 1 k.c.). Oznacza to, że wysłanie przez firmę oświadczenia woli o wypowiedzeniu angażu za pośrednictwem e-maila będzie zgodne z prawem, jeżeli tylko zostanie ono opatrzone przez pracodawcę (lub osobę upoważnioną do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy) kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jest on równoważny z podpisem własnoręcznym. Tak więc podpisane nim wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym jest złożone w formie pisemnej.

Uwaga! Kryterium kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie spełnia podpis elektroniczny potwierdzony profilem zaufanym. Nim można się posługiwać wyłącznie w kontaktach z organami administracji publicznej. Jeżeli więc oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostałoby opatrzone takim podpisem, to nie spełniałoby warunku pisemności, a zatem byłoby wadliwe.

Uwaga! Jeśli pracodawca składa pracującemu zdalnie pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu angażu, to e-mail najlepiej wysłać na jego skrzynkę służbową. Odebranie takiej wiadomości przez pracownika nie powinno budzić wtedy większych wątpliwości, skoro świadcząc pracę, ma obowiązek ze skrzynki służbowej korzystać. Poza tym taka skrzynka znajduje się na firmowym serwerze pocztowym, a więc w razie ewentualnego sporu na tle doręczenia oświadczenia woli pracodawcy weryfikacja, czy e-mail został pracownikowi dostarczony, nie powinna spowodować nadmiernych trudności technicznych.

Niezachowanie formy pisemnej w przypadku pracodawcy będzie oznaczało wadliwość złożonego wypowiedzenia, chociaż będzie ono skuteczne. Oznacza to, że umowa o pracę rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia, nawet gdy oświadczenie zostanie złożone e-mailem (ale bez oświadczenia z kwalifikowanym podpisem elektronicznego), SMS-em, faksem czy nawet ustnie na wideokonferencji, np. za pomocą Skypa.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane