statystyki

Płatnikom przybywa obowiązków, a wynagrodzenie od fiskusa nie zmienia się od 1998 r.

autor: Łukasz Zalewski05.10.2020, 08:22; Aktualizacja: 05.10.2020, 08:59
Płatnicy standardowo muszą obliczać i pobierać podatek oraz wpłacać go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 ordynacji podatkowej). Przysługuje im za to zryczałtowane wynagrodzenie (art. 28 par. 1 ordynacji)

Płatnicy standardowo muszą obliczać i pobierać podatek oraz wpłacać go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 ordynacji podatkowej). Przysługuje im za to zryczałtowane wynagrodzenie (art. 28 par. 1 ordynacji)źródło: ShutterStock

Od 22 lat nie zmieniła się stawka wynagrodzenia przysługującego płatnikom za pobranie podatku i terminową jego wpłatę do urzędu skarbowego.

– Jeżeli wynagrodzenie płatnika ma mieć charakter godziwy, niewątpliwie należy je podwyższyć, tak by pokrywało co najmniej założone koszty realizacji obowiązków nakładanych przez płatnika przez ustawy podatkowe – mówi Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan (patrz opinia w ramce).

Płatnicy standardowo muszą obliczać i pobierać podatek oraz wpłacać go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 ordynacji podatkowej). Przysługuje im za to zryczałtowane wynagrodzenie (art. 28 par. 1 ordynacji). Wysokość ryczałtu określa minister finansów w rozporządzeniu. Ostatnio zrobił to prawie pięć lat temu, w rozporządzeniu z 10 grudnia 2015 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz Skarbu Państwa (Dz.U. poz. 2154).


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane