statystyki

WSA: Swapy kredytowe z podatkiem u źródła

autor: Patrycja Dudek03.09.2020, 07:44; Aktualizacja: 03.09.2020, 07:44
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

NSA uznał więc, że spółka, która kupuje taką usługę za granicą, powinna potrącić podatek u źródła od wypłacanego wynagrodzenia. Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Firma pożyczkowa, która zabezpiecza się od ryzyka niewywiązania się ze spłaty przez pożyczkobiorców, musi pomniejszyć wynagrodzenie zagranicznego usługodawcy o zryczałtowany podatek – orzekł WSA w Warszawie.

To kolejna odsłona sporu o art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, a konkretnie o to, czy dana usługa jest podobna do innych wymienionych w tym przepisie. Najczęściej dotyczy on usług ubezpieczeniowych kupowanych od zagranicznych podmiotów. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Spór o podatek od zagranicznych ubezpieczeń nie ustaje” (DGP nr 164/2020).

Tym razem nie chodziło jednak o ubezpieczenia, lecz o swapy ryzyka kredytowego. Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się instytucja zajmująca się udzielaniem krótkoterminowych pożyczek konsumenckich.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane