statystyki

Nie można odjąć VAT od utrzymania części wspólnych nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski31.08.2020, 07:42; Aktualizacja: 31.08.2020, 09:07
VAT

WSA uznał także, że wbrew zarzutom spółki, interpretacja organu nie narusza zasady neutralności VAT, ponieważ wspólnota w ogóle nie dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz właścicieli lokali.źródło: ShutterStock

Opłaty za utrzymanie części wspólnych nie podlegają VAT, wspólnota nie może ich fakturować na swoich członków, ci więc nie mogą odliczać VAT z tego tytułu, choćby sami prowadzili działalność gospodarczą.

To wniosek z ubiegłotygodniowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd podkreślił, że wspólnota mieszkaniowa (lokalowa) jest ostatecznym konsumentem usług związanych z utrzymaniem części wspólnych nieruchomości.

Spytała o to spółka, która rozważała zakup nowego lokalu pod biuro. Chciała świadczyć w nim wyłącznie usługi opodatkowane VAT. Lokal stanowiłby odrębną nieruchomość w kompleksie, który w całości jest przeznaczony na cele inne niż mieszkalne.

Właściciele pozostałych lokali w tym kompleksie tworzą już wspólnotę. Jeżeli więc spółka kupiłaby lokal pod biuro, również stałaby się jej członkiem. Partycypowałaby więc w kosztach związanych z utrzymaniem części wspólnych nieruchomości.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane