statystyki

Jak zaksięgować wypłatę świadczenia urlopowego, które należy się nauczycielom

autor: Magdalena Sobczak24.08.2020, 09:04; Aktualizacja: 24.08.2020, 09:05
Przy ewidencji świadczenia urlopowego dla nauczycieli można mieć dylemat, czy stosować konto 231, czy konto 234. Świadczenie urlopowe nie jest wynagrodzeniem. Jednak oba warianty są dopuszczalne. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania zawiera polityka rachunkowości danej jednostki.

Przy ewidencji świadczenia urlopowego dla nauczycieli można mieć dylemat, czy stosować konto 231, czy konto 234. Świadczenie urlopowe nie jest wynagrodzeniem. Jednak oba warianty są dopuszczalne. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania zawiera polityka rachunkowości danej jednostki.źródło: ShutterStock

Oprócz świadczenia urlopowego, które należy wypłacać obowiązkowo, nauczyciele mają prawo do innych świadczeń z ZFŚS. Oczywiscie mogą to być także świadczenia związane z wypoczynkiem, ale wynikające z regulacji wewnątrzzakładowych. Chodzi tu m.in. o dofinansowanie wypoczynku zorganizowanego indywidualnie, dopłaty do wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży.

Szkoła wypłaca nauczycielom świadczenia urlopowe ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jak ująć w ewidencji księgowej przypis oraz wypłatę tego świadczenia?

Do 31 sierpnia każdego roku trzeba wypłacić nauczycielowi świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS). Zostało to uregulowane w przepisach Karty nauczyciela i zgodnie z art. 53 to świadczenie po prostu się nauczycielowi należy.

Wysokość

Nowa wysokość podstawy służącej do wyliczenia odpisu na ZFŚS w 2020 r. wynika z art. 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2020 r., która została opublikowana 20 lutego. Zgodnie z nią odpis dla pracowników trzeba naliczyć od kwoty bazowej stanowiącej przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r. – 4134,02 zł. Jest to więc kwota wyższa niż dwie kwoty bazowe stosowane w 2019 r. Odpis podstawowy na pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach pracy wynosi 1550,26 zł. Zaś na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze (w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych) wynosi 2067,01 zł.

Dlatego w 2020 r. wysokość świadczenia urlopowego przypadająca na jednego zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nauczyciela, pozostającego w stosunku pracy przez cały rok szkolny, w zależności od charakteru pracy wynosi 1550,26 zł lub 2067,01 zł. Wysokość tego świadczenia otrzymywanego przez nauczyciela ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (określonego w umowie o pracę lub akcie mianowania) i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. W przypadku nauczycieli okres zatrudnienia liczony jest od 1 września poprzedniego roku kalendarzowego do 31 sierpnia roku bieżącego. Nauczyciel otrzyma świadczenie urlopowe w niższej wysokości, jeśli był zatrudniony przez okres krótszy niż rok szkolny lub w niepełnym wymiarze zajęć. Generalnie wszyscy nauczyciele pozostający w danym roku szkolnym w stosunku pracy powinni otrzymać świadczenie urlopowe. Jedyny warunek, jaki muszą spełnić, to pozostawanie w zatrudnieniu w danym roku szkolnym. [ramka 1]

Ramka 1

Procedura postępowania

Wysokość świadczenia urlopowego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku szkolnym ustala się w następujący sposób.

Krok 1. Sprawdzamy, ile wynosi świadczenie


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane