statystyki

Zwolnienie z akcyzy to nie zwrot zapłaconego podatku

autor: Patrycja Dudek24.08.2020, 07:43; Aktualizacja: 24.08.2020, 07:44
Z pytaniem w tej sprawie zwróciło się przedsiębiorstwo energetyczne sprzedające prąd odbiorcom końcowym. We wniosku o interpretację poinformowało, że ma obowiązek umorzenia określonej ilości świadectw pochodzenia energii elektrycznej, zgodnie z art. 52 ustawy o odnawialnych źródłach energii (tzw. ustawa OZE, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 261 ze zm.).

Z pytaniem w tej sprawie zwróciło się przedsiębiorstwo energetyczne sprzedające prąd odbiorcom końcowym. We wniosku o interpretację poinformowało, że ma obowiązek umorzenia określonej ilości świadectw pochodzenia energii elektrycznej, zgodnie z art. 52 ustawy o odnawialnych źródłach energii (tzw. ustawa OZE, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 261 ze zm.).źródło: ShutterStock

Firmy energetyczne, które umarzają świadectwa pochodzenia energii, powinny przy kalkulowaniu wysokości zwolnienia przyjmować stawkę akcyzy obowiązującą w chwili korzystania z tej preferencji – orzekł WSA w Warszawie.

To oznacza, że po 2018 r. przy umarzaniu świadectwa pochodzenia energii wyprodukowanej przed tą datą należy przyjmować, dla celów zwolnienia z akcyzy, stawkę 5 zł, a nie 20 zł.

Dotychczasowe rozstrzygnięcia w tego typu sprawach były inne – korzystne dla podatników. Przykładowo w pierwszym znanym wyroku w tego typu sprawie – z 8 października 2019 r. (sygn. I SA/Rz 516/19) – WSA w Rzeszowie orzekł, że po 2 stycznia 2019 r. można obniżyć akcyzę od energii elektrycznej, stosując zwolnienie w wysokości 20 zł, a nie 5 zł za MWh, bez względu na wysokość stawek akcyzy zastosowanych w deklaracjach podatkowych.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane