statystyki

KIS: Liczy się cel mieszkaniowy, a nie forma nabycia

autor: Patrycja Dudek20.08.2020, 16:00
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. Wyjaśnił, że ustawa o PIT nie precyzuje pojęcia „nabycie” ani nie określa, na podstawie jakiej czynności prawnej może ono nastąpić.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. Wyjaśnił, że ustawa o PIT nie precyzuje pojęcia „nabycie” ani nie określa, na podstawie jakiej czynności prawnej może ono nastąpić.źródło: ShutterStock

Ulga w PIT przysługuje także wtedy, gdy zamiast ceny weźmie się od nabywcy działki mieszkanie w budynku wzniesionym na tym gruncie ‒ wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o mężczyznę, który otrzymał w darowiźnie działkę i postanowił ją sprzedać przed upływem pięciu lat od nabycia. Z nabywcami ustalił, że zapłacą mu za nią do 1 kwietnia 2023 r.

Zasadniczo od dochodu ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia trzeba zapłacić 19-proc. PIT. Można go jednak uniknąć, jeśli przeznaczy się pieniądze na własny cel mieszkaniowy. Pozwala na to art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Na zrealizowanie tej ulgi podatnicy mają obecnie trzy lata.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane