statystyki

Wyrób organicznej biżuterii to usługa, a nie dostawa

autor: Patrycja Dudek17.08.2020, 07:46; Aktualizacja: 17.08.2020, 07:46
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał jej rację. Wyjaśnił, że czynność wykonana przez producenta nie zawsze stanowi dostawę towarów. Jest wiele sytuacji, w których sprzedaż wyrobu własnej produkcji wymaga licznych czynności dodatkowych, które wpływają na usługowy charakter danej transakcji – stwierdził WSA.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał jej rację. Wyjaśnił, że czynność wykonana przez producenta nie zawsze stanowi dostawę towarów. Jest wiele sytuacji, w których sprzedaż wyrobu własnej produkcji wymaga licznych czynności dodatkowych, które wpływają na usługowy charakter danej transakcji – stwierdził WSA.źródło: ShutterStock

Miejscem opodatkowania wyrobów biżuteryjnych wytwarzanych w Polsce z domieszką ludzkiego mleka i włosów dziecka jest kraj siedziby zagranicznego kontrahenta – wynika z wyroku WSA w Szczecinie.

Spór z fiskusem toczył się przede wszystkim o to, czy wytworzenie specyficznego rodzaju biżuterii na zamówienie stanowi dostawę towarów, czy jest świadczeniem usług. Odpowiedź na to pytanie ma znaczenie dla ustalenia miejsca opodatkowania VAT w sytuacji, gdy kontrahentem jest podmiot zagraniczny.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się polska spółka, która wytwarza biżuterię z domieszką mleka matki i włosów dziecka. Materiał organiczny łączy z żywicą jubilerską, tworząc perły, a następnie osadza uzyskaną w ten sposób biżuterię w oprawie wykonanej z metali szlachetnych. Grupę docelową stanowią głównie matki, które chcą zachować wspomnienia z porodu i pierwszych miesięcy życia dziecka.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane