statystyki

NSA: Żyjący z etatu może płacić 8,5-proc. ryczałt

autor: Łukasz Zalewski17.08.2020, 07:35; Aktualizacja: 17.08.2020, 07:36
W tym wypadku NSA uznał, że skoro najem nie będzie podstawowym źródłem zarobkowania, to podatnik może rozliczać się z przychodów z tego tytułu, płacąc 8,5-proc. ryczałt.

W tym wypadku NSA uznał, że skoro najem nie będzie podstawowym źródłem zarobkowania, to podatnik może rozliczać się z przychodów z tego tytułu, płacąc 8,5-proc. ryczałt.źródło: ShutterStock

Pracownik, który lokuje nadwyżki dochodów w budynki i lokale, może przychody z najmu rozliczać ryczałtem ewidencjonowanym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o menedżera, którego podstawowym źródłem dochodu jest etat w firmie. Nadwyżki z pensji lokuje on w nieruchomościach. Dorobił się już dwóch mieszkań, jednego lokalu użytkowego oraz budynku biurowo-magazynowego.

Część z nich wynajmuje, a część przygotowuje pod wynajem. Chcąc zminimalizować czas niezbędny do obsługi wynajmu, przekazał kwestie księgowe i podatkowe biuru rachunkowemu. Nie wykluczył, że w przyszłości kupi kolejne nieruchomości, z których również będzie miał dodatkowy dochód.

Brał też pod uwagę taką ewentualność, że zmieni pracę albo ją straci i wtedy najem stanie się chwilowo jego podstawowym źródłem przychodów. Zastrzegł jednak, że nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie najmu.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane