statystyki

Interpretacja musi dotyczyć przepisów, a nie oceny dowodów

autor: Mariusz Szulc27.07.2020, 19:00
Sąd kasacyjny ją podzielił. W uzasadnieniu sędzia Agnieszka Jakimowicz zwróciła uwagę na to, że pytanie spółki nie dotyczyło treści przepisów, a tego, w jaki sposób miałby się zachować organ podatkowy wobec zgromadzonych przez firmę dowodów.

Sąd kasacyjny ją podzielił. W uzasadnieniu sędzia Agnieszka Jakimowicz zwróciła uwagę na to, że pytanie spółki nie dotyczyło treści przepisów, a tego, w jaki sposób miałby się zachować organ podatkowy wobec zgromadzonych przez firmę dowodów.źródło: ShutterStock

Fiskus nie odpowiada na pytania, jeżeli nie dotyczą one treści przepisów podatkowych, a ewentualnej akceptacji dowodów przedstawionych przez podatnika – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę prowadzącą działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży elektroniki, perfum i kosmetyków, wyrobów chemicznych i artykułów użytku domowego. Spółka sprzedawała towary także podróżnym spoza Unii Europejskiej, w ramach procedury Tax Free. Odbierała od nich pisemne oświadczenia, że kupują towar do celów prywatnych. Na podstawie takiego dokumentu wystawiała potem deklarację Tax Free.

Nie otrzymywali jej natomiast zagraniczni podróżni, którzy w ogóle nie złożyli oświadczenia, albo przyznali, że kupują towar do celów handlowych. Spółka nie zwracała też VAT osobom, które wracały z deklaracją Tax Free niepotwierdzoną przez urząd celny (że towar został faktycznie wywieziony z terytorium UE) lub potwierdzoną w sposób budzący obawę o autentyczność, albo gdy celnik dopisał wzmiankę, że towar nie został wywieziony w bagażu osobistym podróżnego.

Spółka spytała, czy postępuje prawidłowo. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił wydania interpretacji. Stwierdził, że spółka nie pyta o wykładnię przepisu, a o ocenę gromadzonych przez nią dowodów. To można zweryfikować dopiero w postępowaniu dowodowym, które jest prowadzone w trakcie czynności sprawdzających lub kontroli – wyjaśnił fiskus.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane